Kocaeli: Tek çare adalet ve özgürlüktür

Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu’nun 244. hafta eylemi İzmit Sabri Yalım İnsan Hakları Parkı’nda yapıldı. Eylemde katsayı adaletsizliğinin artık tamamen bitmesi talebi dile getirildi. Platform adına basın açıklamasını Kocaeli İmam Hatip Mezunları Derneği Başkanı Zafer Sevil okudu.

Basın açıklamasının tam metni:

Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu tarafından düzenlenen başörtüsüne özgürlük eyleminin 244. haftasındayız. 244 haftadır bu alanda basın açıklamaları devam ediyor ve yasaklar kalkana kadarda devam edecek.

Yeni yasaklar üretmeye kafalarını yoranlar şunu çok iyi bir şekilde anlamalıdırlar ki; Fikir ve inanç özgürlüğü önüne konulan hiçbir yasak çözüm olamaz Yasaklamakla hiçbir çözüme ulaşılamaz.

Çare, olabildiğince özgürlüktür.

Geçtiğimiz günlerde Danıştay tarafından alınan karar başta imam hatip liseleri olmak üzere milyonlarca meslek lisesi mezununa kâbus dolu günler yaşatmıştır.

Artık bu kâbus bitmelidir. Yıllardır devam eden katsayı tartışması yüz binlerce öğrenciyi mağdur etti.

Ülkesine hizmet etmek isteyen binlerce gencin hayalleri söndürüldü İmam hatiplerin önünü kapatmak adına meslek liselerinin tamamı mağdur edildi

Kim kaybetti. Ülkemiz, gençlerimiz kaybetti

Biz Türkiye’de eğitimde fırsat eşitliğinin mutlaka sağlanması gerektiğini düşünüyoruz

Bunun içindir ki; katsayı farkının tamamen ortadan kaldırılmasını ve bütün öğrencilerin eşit kulvarda sınava girmesini istiyoruz.

Bir zümreye ayrıcalık tanınmasını değil herkesin eşit olmasını istiyoruz

Mevcut şartlarda YÖK’ün iyi niyetli davrandığını ve bir çözüm üretmeye çalıştığını düşünüyoruz. Ancak YÖK’ün yaptığı bu son düzenlemede fırsat eşitliğini sağlamıyor

YÖK, mağduriyetleri en aza indirmek adına bir çözüme ulaşmak için böyle bir ara formül üretmiş oldu. Bu formül sınav takviminin sıkıştığı bir dönemde yüz binlerce öğrenciyi ve onların velilerini rahatlatacaktır. Fakat kesinlikle tam bir çözüm değildir.

Bizler tam bir çözüm istiyoruz

Ülkemizde inanç ve düşüncenin önündeki engeller tamamen kaldırılsın, insanlar inanç ve düşüncelerinden ötürü mağdur edilmesin istiyoruz

Tam ve eksiksiz bir adalet herkese lazım diyoruz.

Bizler adil ve adaletli bir dünya istiyoruz

Sevgi ve kardeşlik içinde huzurlu bir dünyanın hayalini kuruyoruz

Bunun sağlanması için tüm kurumları sorumlu davranmaya, adaletten yana tavır almaya davet ediyoruz

Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu

Bir cevap yazın