Altan Tan: Bu sabote operasyonudur

BDP’ye yapılan operasyona tepki gösteren Yazar Altan Tan, belediye başkanlarına yönelik gözaltıları ‘demokratik kanalları sabote operasyonu’ olarak değerlendirerek. ‘Hükümet ne yapmak istiyor’ diye soran Tan, hükümetin konuya ilişkin açıklama yapmasını istedi.BDP’ye yönelik 8 ilde eş zamanlı olarak düzenlene ve 80 kişinin gözaltına alındığı operasyona ilişkin CNN Türk’e konuşan Yazar Altan Tan, operasyona tepki göstererek, ‘Hükümet ne yapmak istiyor. Sayın Başbakan açıklama yapıp ve olan biteni topluma anlatması lazım’ dedi.

DTP’nin kapatılmasından sonra milletvekillerinin parlamentodan çekildiklerine dair yaptıkları açıklamanın ardından, toplumda büyük tepkinin uyandığına dikkat çeken Tan, ‘Kürtler de tepki gösterdi. Ve yapılan çağırılar ve gösterilen tepkilerin ardından milletvekilleri yeniden Meclis’e döneceklerini açıkladı’ dedi.

‘Hükümet açıklamalı’

‘Meclise dönme kararından 2 gün sonra belediye başkanlarının gözaltına alınmasının anlamı nedir? diye soran Tan, ‘Türkiye de bir el demokratik kanalların açılmasını, siyasetin yapılmasını, yeni anayasanın yapılmasını isterken, bir el de bir kanalı sabote ediyor. Bu sabote operasyonudur. Bu el parlamenter ve sivil kanalın çözüm olmadığını belirtiyor ve DTP’yi PKK’lileştirmek istiyor. Kim bu aklı veriyorsa, doğru değil. Demokratik yolları kapatma, sokakları şiddete boğmak bir işe yaramaz. Ülkeyi karıştırmak kimseye yarar vermez. Hükümetin ya çıkıp ‘bu yol benim yolumdur ve doğru yapıyorum demesi lazım’ veya buna engel olanları olduğunu belirtmesi lazım’ şeklinde konuştu.

Hükümet yanlış yolda olduğunu vurgu yapan Altan Tan, ‘Barzani ve Talabani ile ne görüşüldü, Bunlar açıklanmalı. PKK’yi imha etmeden dağdan indirme planı olmalı. Bunun dışında ne yapıyorsanız, yanlış yapıyorsunuz’ dedi.

Bir cevap yazın