Ece Nur’a örnekliğinden dolayı “Onur Belgesi” verildi

Başörtüsü yasağının yol açtığı haksızlıkların ve sorunların gündemden düşürülmek istendiği bir süreçte, Diyarbakır’da 6. sınıf öğrencisi Ece Nur Özel’in 2009-2010 eğitim-öğretim yılının başından beri derslere başını açmadan girmesi konuyu bir kez daha gündeme taşıdı. Konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’ya ayrımcılığı ve haksızlığı sonlandıracak adil ve özgür bir çözüm bulması için çağrı yapan Özgür Eğitim-Sen, bu kez Ece Nur Özel’e “Onur Belgesi” verdi.

Özgür Eğitim-Sen Tokat Temsilcisi Beytullah Önce, Ece Nur’a gönderdikleri onur belgesiyle ilgili olarak “Bildiğiniz gibi İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 107. maddesine göre örnek davranışlar, derslerdeki gayretleri ve çeşitli etkinliklerdeki başarıları dolayısıyla öğrencilere verilen belgelerden biri de Onur Belgesi’dir. Biz de Özgür Eğitim-Sen üyeleri olarak inandığı gibi yaşama hakkını savunmada gösterdiği üstün cesaret ve onurlu örnekliğinden dolayı Ece Nur Özel kardeşimizin bu şekilde ödüllendirilmesini düşündük. Ece Nur bunu fazlasıyla hak ediyor. Sanırız bu belge, ilk defa bu kadar anlamlı olacaktır. Tüm eğitimcilere Ece Nur gibi öğrencilere sahip çıkmalarını onlara kanunlarla değil, vicdanlarıyla yaklaşmalarını öneriyoruz.” dedi.

Tüm Ece’ler için mücadele!

Ece Nur Özel için hazırlanan Onur Belgesi’nde “2009-2010 Ders Yılı’nda okul içinde ve okul dışında, arkadaşlarına ve çevresine örnek olacak cesur ve erdemli davranışlarından ve gösterdiği üstün kararlılığından dolayı bu ONUR BELGESİ’ni almaya hak kazanmıştır.” ifadeleri yer aldı. Özgür Eğitim-Sen Tokat Temsilcisi Beytullah Önce, bu belgeyle Ece Nur Özel şahsında tüm başörtülü öğrencileri ödüllendirdiklerini ifade ederek “Ece Nur’u tebrik, böyle çocuklar büyüttükleri için de ailesini teşekkür ediyoruz. Şimdi tüm Ece’ler için özgür bir gelecek sağlamanın mücadelesini yükseltme vaktidir.” dedi. Tokat merkezli yayın yapan edebiyat dergisi Tasfiye’nin yazarlarından Ahmet Örs “Yüzümüzü Ağartan” ve Mustafa Uçurum da “Esmerliğime Bakma” adlı kitaplarını Ece Nur Özel için imzaladılar. Ece Nur’u ayrıca Küçük Prens (Antoni de Saint-Exupery), Martı Jonathan Livingston (Richard Bach), Serçekuş (Cahit Zarifoğlu), Rüzgârlı Pazar (Mustafa Kutlu), Hayatın Anlamı (Şükrü Hüseyinoğlu), Yaşlı Adam ve Deniz (Ernest Hemingway) adlı kitaplarla, Grup Yürüyüş’ün “Adanış Günü” adlı albümü hediye edildi.

Adil ve özgür bir çözüm bekliyoruz

Yenişehir Hamravat İlköğretim Okulu’nda derslere başörtülü girdiği için okul yönetimi tarafından önce ikna edilerek başı açılmak istenen fakat kabul etmeyince okuldan iki kez sürgün edilen 6. sınıf öğrencisi Ece Nur Özel, inandığı gibi yaşama kararlılığından vazgeçmiyor. Sorun için Milli Eğitim Bakanlığı’nın devreye girmesi beklenirken, Özgür Eğitim-Sen Tokat Temsilcisi Beytullah Önce daha önceki Bakan Çubukçu’ya çağrılarını yineliyor:

“Şu anda bakanlığınız önemli bir karar aşamasındadır. Mevcut anayasa ve yönetmelikler arasındaki uyumsuzluk, bu tür durumlarda öğrencilerin her gittiği okuldan başka bir okula gönderilmesi gibi kısır bir döngü üretmektedir. Öğrenciler anayasal zorunluluk gereği okula alınmakta, yönetmelikler sebebiyle de sürekli sürgün edilerek eğitim görmesi engellenmektedir. Konuyla ilgili kanun değişikliğine gidilmesine ise gerek yoktur. Basit bir yönetmelik değişikliği, bu çelişkiyi öğrencilerin lehine ortadan kaldırabilecektir. Elbette böyle bir değişikliğe vicdan ve merhamet yoksulu yasakçılar itiraz edecektir ama bir öğrencinin sırf inandığı gibi yaşama hak ve özgürlüğünün yasakçı uygulamalarla gasp edilmesine göz yummayacağınızı ümit ediyoruz.

Söz konusu olan basit bir yönetmelik değişiklikten öte, sayısız kız öğrencinin uğradığı haksızlık ve ayrımcılığın giderilmesidir. Haksızlığın ve ayrımcılığın giderilmesi hususunda atacağınız her adımda, yasağa karşı olduğunu her vesilede dile getiren halkımızın desteğini de göreceğiniz kanaatindeyiz.”

 

Bir cevap yazın