Kazakistan’da Başörtüsü Yasağı

Müslüman bayanların Batı’da başörtüsü giydikleri gerekçesiyle baskılara uğradığından bahsedildiği bir dönemde Aysa’nın derinliklerinde unutulmuş bir İslam ülkesinde de okul idareleri tarafından aynı soruna maruz bırakıldı. Bir süre önce terörü teşvik ediyor, bahanesiyle Kur’an kasetlerini yasaklayan Kazakistan’da kız öğrenciler, başörtü giydikleri için büyük baskılara maruz kalıyor. Uzun etek giymeleri de yasak olan bu öğrencilerden bazıları ümitsizlik hali yaşıyor. Eğitim ve öğretim bakanlığı ile adalet bakanlığı arasında bir mutabakat sağlanamadığı için bir türlü çözülemeyen ve bu nedenle okul idarelerinin keyfi uygulamalarının kurbanı olan bu mesele karşısında öğrenci velileri de oldukça tepkili. Okullardaki eğitim danışmanlarının öğrencilerinin başörtülerini zorla çıkarmaya kalkmasıyla boyut değiştiren mesele artık camilerde tartışılıyor. Cami imamları imkanı olan kimseleri olaya müdahale etmeye çağırıyor. Kazakistan gazetesi Ekspres K “Başörtü yönünde coşkun duygu” başlığı altında yayımladığı raporunda bu ülkedeki başörtülü kızların okullarda karşı karşıya kaldığı sıkıntılara ışık tuttu.

Başörtü meselesi ülkede ortaokul öğrencisi İlmira Taşimova ve kendisiyle beraber 7 kız öğrencinin daha şer’i kıyafetleriyle okula gelmesi üzerine yeni bir boyut aldı. Zira bu kızlarla onlarca kere dalga geçildi ve eğitim danışmanı tarafından zorla başörtüleri çıkarıldı. İlmira okulda maruz kaldığı bazı baskıları şöyle anlattı : “Bizlere vehhabiler ve mezhepçiler diye sesleniyorlar. Bize matem tutmuyoruz burada, bu elbiselerle gelmeyin diyorlar. Diğer kız arkadaşlarımızdan bizlerle konuşmamalarını istiyorlar. Bizi defalarca tehdit ettiler ve kasıtlı olarak sınav sonuçlarımızı düşürüyorlar.”

Eğitim bakanlığı ve okullarda başörtüsü giyilmesine karşı olanlar, okullarda tek model elbise giyilmesini zorunlu kılan kanunlar olduğu ve başörtünün de bu kanuna aykırı düştüğü bahanesine sığınıyor.

Bu gerekçeye cevap olarak ise Şeyh Bikidar Emirov ve mağdur durumdaki diğer öğrenci velileri şöyle soruyor : “Hani o bahsedilen tek model nerede? Okullarda tek model elbise yok. Birisi pantolon giyiyor, diğeri ise mini etek.”

timeturk

Bir cevap yazın