Başörtüsü Yasağı Üniversite Dışına Taştı

İstanbul Üniversitesi, başörtüsü yasağını okul sınırlarının dışında da uygulamaya başladı. İstanbul Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Avrasya Enstitüsü’nün, Seyyid Hasan Paşa Medresesi’nde düzenlediği “Sosyoloji Üzerine” adlı programa dinleyici olarak katılan iki öğrenci başörtülü oldukları gerekçesiyle salondan atıldı.

İstanbul Sosyoloji Topluluğu 24.11.2009 tarihinde, Seyyid Hasan Paşa Medresesi’nde “Sosyoloji Üzerine” isimli bir program düzenledi. Programa dinleyici olarak katılan Bilgi Üniversitesi öğrencisi Havva Yıldırım ve Marmara Üniversitesi öğrencisi Havva Nur Tekin’den başörtülü oldukları gerekçesi ile salondan çıkmaları istendi.

Salondan çıkmayı reddeden öğrencilere, ancak başörtülerini çıkarmaları halinde salonda kalabilecekleri söylendi. Bu duruma gerekçe olarak da, İstanbul Üniversitesi’ne ait bir program olması gösterildi ve başörtülü olarak salonda bulunmanın yasak olduğu belirtildi.

Programa katılmak da ısrar eden öğrencileri bir odaya aldıran salon müdürü, öğrencileri başörtülerini çıkarmaları noktasında ikna etmeye çalıştı. Öğrenciler başörtülerini açmayı reddedince, salondan güvenlik görevlileri tarafından zorla çıkartıldıklarını ifade ettiler. Zaman Gazetesi yazarı Ali Bulaç da seminerdeki konuşmacılar arasındaydı. Olayın gerçekleştiğini program bitiminden sonra öğrenen Bulaç, 26 aralık tarihli kendi köşesinde mağdur edilen başörtülü öğrencilerden Havva Nur Tekin’in yazısına yer vereceğini bildirdi.

TIMETURK / Kevser Çakır 

Bir cevap yazın