Başörtüsüne karşı 1 milyon imza

Geçen ay İsviçre’de halkoylamasında kabul edilen minare yasağı kararı, Almanya’daki aşırı sağcı partileri de harekete geçirdi. Bu partiler Avrupa çapında yasak lehine 1 milyon imza toplamayı amaçladıklarını açıkladı.Almanya’da en etkin aşırı sağcı gruplar arasında yer alan ‘Pro Köln’ adlı insiyatif, Almanya ve diğer AB ülkelerinde minare yasağı için Avrupa’daki aşırı sağcı partileri bir kongre kapsamında bir araya getirme kararı aldı. Pro Köln geçen aylarda temeli atılan Köln Merkez Camisi’ni propaganda çalışmaları ve imza kampanyaları ile durdurmaya çalışmış, ancak başarılı olamamıştı. Pro Köln, adını Pro NRW olarak değiştirdi ve Almanya’daki Türkiye kökenlilerin bir milyon nüfusla en yoğun yaşadığı eyalet olan Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde 9 Mayıs 2010’da yapılacak seçimlerde İsviçre’dekine benzer bir kampanya düzenleme kararı aldı. Parti yetkilileri, seçim öncesinde, başta İsviçre’deki minare referandumunu gerçekleştiren sağ popülist Halk Partisi olmak üzere AB’deki tüm aşırı sağcı ve sağ popülist partilerin katılımıyla bir kongre düzenleyeceklerini bildirdi.

Yapılan açıklamada, aşırı sağcı partiler olarak AB çapında 1 milyon imza toplamayı hedeflediklerini bildiren yetkililer, birliğinin anayasası sayılan Lizbon Anlaşması kapsamında AB çapında halkoylamasına gidebilmek için üye ülkelerin çoğunluğundan bir milyon imzanın yeterli olduğunu öne sürüyorlar.

Bu arada Pro NRW’nin seçim kampanyalarında İsviçre’deki Halk Partisi’nin minare karşıtı afişlerini de kullanacağı haber veriliyor.

Bir cevap yazın