Kazak vekiller örtü yasağının kalkmasını istedi

Kazakistan meclisinde bir grup milletvekili, okullarda ve üniversitelerde uygulanan başörtüsü yasağının kaldırılması için eğitim bakanı Janseit Tuymebayev’e çağrıda bulundu. Konuyu mecliste gündeme getiren milletvekili Rozakul Halmuradov, üniversite ve liselerde temel inanç özgürlüklerinin kısıtlandığına dikkat çekti. Yasağın 26 Ekim tarihinde tüm eğitim kurumlarına tebliğ edildiğini hatırlatan Halmuradov, yasağa uymayanların eğitim hakkının ellerinden alındığını, bazı çalışanların ise işlerine son verildiğini söyledi.

Milletvekili, 2010 yılında AGİT, 2011 yılında ise İslam Konferansı Teşkilatı’na başkanlık yapacak olan Kazakistan’ın bu tür meselelerde gerçekçi olması gerektiğini de vurguladı.

Daha önce bu konuda bir açıklama yapan eğitim bakanı Tuymebayev ise ‘laik düzen ve demokrasi kurallarının hakim olduğu ülkede’ başörtüsünün yerinin olmadığını savunmuş ve bu yasakla ayrımcılığın önlendiğini ileri sürmüştü.

Tesettürün mevcut Kazak yasalarına aykırı olduğunu da iddia eden Tuymebayev’e Kazakistan Adalet Bakanı Raşid Tusupbekov cevap vermiş ve yasaların örtü ile eğitimi ve çalışmayı yasaklamadığını söylemişti.

 

Bir cevap yazın