‘Burka’ giyen kadının hasta bebeğine bakmadılar

Müslüman kadınlara yönelik ayrımcılık ve yasakçılık artık İslam karşıtlığının somut tezahürü oldu. Konu artık küresel dünyasının en önemli meselelerinden biri. Her gün başka bir ülkeden sorunla ilgili haberler alıyoruz… Sonuncusu yine bir Avrupa ülkesinden… Hollanda’da hasta olan 3 aylık bebeğini acil servise götüren bir Müslüman kadının, “burka giydiği” gerekçesiyle içeri alınmaması ayrımcılık tartışmalarına yol açtı. Hollanda’nın Utrecht kentinde meydana gelen olayda, 23 yaşındaki bir Müslüman kadın, hastalanan bebeğini aile hekimi acil servisine götürdü.Bebek ishaldi ve saatlerdir sıvı almayı reddediyordu. Küçük bir bebek için hayati tehlikeye neden olabilecek bu durum karşısında, anne bebeğini doktora götürdü.

Ancak nöbetçi doktor, “burkalı” olduğu gerekçesiyle Müslüman kadını içeri almadı.

Kıyafeti nedeniyle, üstelik üç aylık bebeği hasta olmasına rağmen sağlık hizmeti alamayan kadın, ayrımcılık konularını inceleyen Eşit Haklar Komisyonu’na başvurdu.

Komisyon, böyle bir konuyla ilk kez karşılaştıklarını belirterek, konunun inceleneceğini bildirdi. Komisyon’dan yapılan açıklamada, “Aile hekimi acil servisi bir hizmet birimidir. Bir kadının dini inancını simgeleyen bir kıyafet giydiği için hizmetten yoksun bırakılması kabul edilemez” denildi.

 

Bir cevap yazın