Kütahya: Vicdani red temel bir haktır, Enver Aydemir’e özgürlük!

Mazlumder Kütahya Şubesi tarafından düzenlenen başörtüsüne özgürlük eylemlerinde 12. hafta geride kaldı. Bu haftaki eyleme AK Parti kadın kolları da iştirak ederken, açıklamada Filistin Konvoyu ile, vicdani redçi Enver Aydemir gündeme geldi. Basın açıklamasını Lütfiye Özkul okudu.

FİLİSTİN’E ÖZGÜRLÜK KONVOYUNA SELAM OLSUN

MAZLUMDER KÜTAHYA Şubesinin 02.01.2010 tarihli 12. basın açıklaması

Saygıdeğer basın mensupları ve kıymetli Kütahyalılar

Gazze deki yıkıcı katliamın yıl dönümünde dünyanın her yerinde olduğu gibi Kütahya dada meydanlardayız. Ve her hafta bu meydanda olmaya devam edeceğiz. Bundan bir yıl önce 27 Aralık 2008 tarihinde İsrail, Gazze’ye saldırılarını başlattı. İsrail havadan, karadan ve denizden yürüttüğü saldırıda her türlü silah savunmasız Filistin halkı üzerinde kullanıldı. İnsansız uçaklar, çocuk, kadın, yaşlı demeden hedef tanımaksızın Gazze toprakları üzerinde bombalar yağdırırken kullanılması yasak fosfor bombaları altında 500’ü çocuk, 200’ü kadın olmak üzere 1.500 Filistin’li hayatını kaybetti. Yine bu saldırıda yaklaşık 6.000 kişi yaralandı.

Kuşatma ve ambargo altındaki Filistin topraklarında yaşayan Filistinliler ile dayanışma amacıyla Amerika, Avrupa ve Asya üzerinden araç konvoyu ile Gazze’ye ulaşmayı hedefleyen ve içerisinde Türkiye’den de birçok sivil toplum kuruluşunun yer aldığı “vivapalestina” adlı uluslararası konvoy Ürdün Akabe geçidinde bekliyor. MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal’ın da birlikte olduğu konvoyun Akabe’den giriş yapmasına izin vermeyen Mısır Hükümeti, Mısır Refah Sınır Kapısı’ndan da Gazze’ye geçişi engellemektedir.

Ürdün’de bekleyen konvoya ek olarak, Gazze katliamının yıldönümünde Gazzelilere destek olmak için dünyanın her yerinden gelen birçok aktivisti Mısır’ın Refah Sınır Kapısına en yakın şehri olan Ariş’te bekleyiş içerisindedir. Dünyanın en ünlü aktivistlerinin hala sınırda beklettiği, Ariş limanından Gazzeye geçiş vermeyen Mısır Hükümetini, orada sadece insanlık için bulunan yüzlerce aktivisti tüm dünyanın gözü önünde acımadan joblayan Mısır polisini kınıyoruz. Üstelik Mısır ihtiyaç sevkinin gerçekleştirildiği Refah sınır kapısında, yerin altından 18 metre derinliğinde temelleri bir o kadarda yüksekliği olan, kilometrelerce uzunlukta olacak çelikten yeni bir duvar örüyor. Kerbela kıyımının yıl dönümü olan bu ayda Mısır Hükümeti’nin, enkaz altında kalan ve bir çivi bile çakılmasına izin verilmeyen Gazze’ye umut olmak için yola çıkmış Filistin’e özgürlük konvoyuna engel olmasının Hz. Hüseyin’e bir bardak suyu esirgeyen Yezit’ten ne farkı kalmıştır?

Buradan Mısır, Ürdün, Suriye çıkmazı içinde Özgürlük için mücadele eden; her renkten her yaştan her dinden, her ırktan ve her milletten Gazze’de ki kardeşlerimize bir ışık olmak amacıyla yola çıkan Filistin Özgürlük Konvoyundaki tüm yoldaşlara selam ediyoruz. “Zulmedenler yakında nasıl bir inkılâba uğrayıp devrileceklerini göreceklerdir…(Şuara – 227) ve “Şüphesiz ki Allah kendi yolunda, tuğlaları birbirine kenetlenmiş binalar gibi saf halinde çarpışanları sever(SAFF/4)”

ENVER AYDEMİR’E DESTEK

Kıymetli Kütahyalılar

Kendi inanç değerleri sebebiyle askere gitmek istemeyen, bu nedenle hapse atılan ve işkenceye maruz kalan “vicdan-i redd’ci” Enver Aydemir’e destek veriyoruz. Vicdani Red Hakkı temel bir insan hakkıdır. Ülkemizde bu denli İnsan Hakkı ihlali olmasını reddediyoruz. Buradan son olarak şunu duyuruyoruz zalimler yerli de olsa, yabancı da olsa, dik duruşumuzu koruyacağımızı, haklı taleplerimizi dillendirmeye devam edeceğiz.

Hıristiyanlık dininin bayramı olan Noel ve yeni yıl kutlamalarında gösterilen imtiyaz ve müsamahanın tüm inançlara karşı uygulanmasını talep ediyoruz. İnsan onurunun gözetildiği bir dünya için herkesin düşüncesini rahatça söyleyebileceği; inancını yaşabileceği, ayrımcılığın uygulanmadığı; kimsenin zorla bir iş yaptırılmadığı; darbelerin ve cuntacıların olmadığı; ablukaların kalktığı, çelik duvarların yıkıldığı; insan hakları alanında ihlallerin yaşanmadığı bir 2010 yılı umut ediyoruz.

Lütfiye ÖZKUL
MAZLUMDER Kütahya Şube Başk.

Bir cevap yazın