Taha Akyol’dan Çevik Bir’e: “Başörtü de kızların onurları”

Milliyet Gazetesi Yazarı Taha Akyol, 28 Şubat sürecinde dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir’le yaşadığı sert tartışmayı Cihan Haber Dergisi’ne anlattı. Akyol, Çevik Bir’in talebi üzerine düzenlenen yemekte başörtüsü konusundaki görüşlerinin Çevik Bir’i sinirlendirdiğini söyledi. Dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir’in Aydın Doğan’ı Genelkurmay’a çağırarak bazı yazarları atmasını istediğini söyleyen Akyol, bu olmayınca Çevik Bir’in yazarlarla bir yemekte buluştuğunu aktararak, orada geçen diyalogu anlattı. “Bir öğle yemeği vakti Çevik Bir geldi. Gazetenin yazarlarından ben, Zülfü Livaneli, Hasan Pulur, Sami Kohen’in de aralarında bulunduğu bütün yazarlar vardı. Çevik Bir başladı anlatmaya, ‘İrtica yayılıyor, Atatürk Cumhuriyeti elden gidiyor’ falan.

Ben itiraz ettim. Çevik Bir’e, ‘Bu söylediklerinizin hepsi tartışmaya açık konular. Bu söylediklerinizin hepsi psikolojik harekât. Bunlar yanlış. Özellikle türbanı bir irtica bayrağı olarak görmek yanlış. Türban bir modernleşme simgesidir. İrtica simgesi değildir.’ dedim.

Böyle söyleyince çok sinirlendi. Ben de sertleşmeye başladım; aramızda tartışma yaşandı. Ben bu sırada Aydın Doğan’a baktım, ne yapacak diye. Hiçbir şey söylemedi. Tartışma daha da büyüdü. Ben ona, ‘Atatürk ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ dedi mi? dedi. O zaman bu söylediklerinizi bilim adamlarının bir eleştirisinden geçirin. Doğru olduğu nereden belli? Türkiye’de sosyologlar var. Yurtdışında sosyologlar var. Bu konuda araştırma yapın.’ dedim. Elizabeth Özdalga’nın, Nilüfer Göle’nin, Nur Vergin’in adını verdim. ‘Bunları çağırın, ‘Türban olayı nedir, Türkiye’de irtica var mıdır? Yoksa sizin irtica zannettikleriniz şehirleşmeyle ilgili, modernleşmeyle ilgili midir?’ diye sorun. Bunları sosyologlara danışın. Biz Ege’deki askeri strateji konusunda size danışıyoruz. Siz neden sosyologlara danışmıyorsunuz?’ dedim.

Daha da sinirlendi. Çevik Bir asabi bir şekilde bana, ‘Bizim sosyologlara ihtiyacımız yok. Biz askeriz. komutandan talimatı alır, gereğini icra eder, tekmil veririz. Sosyologlarla, şunlarla bunlarla konuşarak kafamızı karıştırmayız’ anlamında sözler sarf etti.

Ben Çevik Bir’e bir soru sordum. Dedim ki, ‘Siz buraya üniformayla geldiniz. Biz kapıya ‘Askeri üniformayla girilmez’ diye yazı assaydık, kendinizi hakarete uğramış hissetmez miydiniz?’ Bir, ‘Böyle şey olur mu? Bu şerefli bir üniformadır.’ dedi. Ben de bunun üzerine, “Kızlarınki de öyle. Başörtü de kızların onurlarıyla ilgili. Kızları gözyaşları içinde okul kapısından geri çeviriyorsunuz.’ dedim.

Aramızda çok sert tartışma yaşandı. Anlattığım bu olayın tanığı Milliyet gazetesinin yazarlarıdır. Bu toplantının sosyologlarla ilgili kısmı sadece Mehmet Barlas tarafından yazıldı. Diğer kısımlarını ilk defa size anlatıyorum.”

Kaynak: zaman

Bir cevap yazın