Mısır’ın duvar inşası, İslam’a ihanettir

Filistin Âlimleri Birliği Başkanı milletvekili Şeyh Hamid Beytavi, Mısır’ın Gazze sınırına örmeye çalıştığı çelik duvarın haram olduğunu belirterek, bu işin Allah’a, Resulü’ne ve mü’minlere ihanet olduğunu ifade etti.“Mısır’ın Gazze sınırına çelik duvar inşa etmeye kalkışması herkesi şaşırttı. Bu duvar, Filistin halkını aç bırakmak isteyen dış güçlerin taleplerine boyun eğmenin bir sonucudur” diyen Beytavi, Hüsnü Mübarek yönetiminden bu uygulamaya son vermesini istedi.

Beytavi, yaptığı basın açıklamasında şöyle dedi: “Gazze’deki mücahit Filistin halkı uzun zamandır gıda, ilaç ve yakıt gibi temel ihtiyaçlardan mahrum bırakıldığı gibi, savaşta yerle bir olan enkazı kaldırıp yıkılan yerleri inşa etmesine de müsaade edilmedi. Bunların hepsi dünya ülkeleriyle dünya halklarının gözü önünde yapılıyor.

Bütün bunlardan sonra Mısır’ın sınıra çelik duvar inşa etmeye kalkışması herkesi şaşırttı. Bu duvar, Filistin halkını aç bırakmak isteyen dış güçlerin taleplerine boyun eğmenin bir sonucudur.” Dini sorumluluğun dünyadaki bütün Müslümanlara özellikle de Mısır yöneticilerine Gazze kuşatmasını kaldırmalarını ve çelik duvar örülmesine son vermelerini zorunlu kıldığını söyleyen Beytavi, “Allah Teâlâ ‘Müslümanlar ancak kardeştir’ ve Hz. Muhammed (s.a.s) de ‘Müslüman Müslümanın kardeşidir. Onu teslim etmez, ona zulmetmez ve onu yalnız bırakmaz’ demiyor mu?” şeklinde konuştu.

Vakit

 

Bir cevap yazın