Kocaeli işbirlikçi Mısır rejimini protesto etti

Mısır rejimi ve Firavun Mebarek protesto edildi. Platform adına basın açıklamasını MAZLUMDER Kocaeli Şubesi başkanı Çetin Tahtacı yaptı. Namaz çıkışında yüzlerce vatandaşın destek verdiği, Gönüllü Kültür Teşekkülleri temsilcilerinde hazır bulunduğu basın açıklamasının tam metni aşağıda verilmiştir.

FİLİSTİN KONVOYUNA SELAM OLSUN GAZZEYE GİRİŞİ UZUN SÜRE ENGELEYEN VE KONVAYA SALDIRAN MISIRI PROTESTO EDİYORUZ!

Değerli basın mensupları ve değerli dostlar.

16 Aralık’ta Türkiye’den yola çıkan insani yardım konvoyunun Gazze’ye ulaşmaması için engeller çıkaran Mısır, önceki gece Ariş Limanı’nda abluka altında tuttuğu gönüllülere taş ve gaz bombası ile saldırmış, çıkan olaylarda 40 kişi yaralanmış, 7 kişi de gözaltına alınmıştı. Yaklaşık 11 gündür engellenen konvoyun günlerdir süren pazarlıklar sonucu dün akşam itibariyle 59 aracını geride bırakarak Gazze’ye giriş yapmıştır.
İnsani Yardım taşıyan Filistin Konvoyunun Gazze’ye girmesi için çaba gösteren başta İHH Başkanı Bülent YILDIRIM olmak üzere, Türkiye’den gelen Dış İlişkiler Komisyonu Başkanına, siyasilere, İnsan Hakları aktivistlerine, basın mensuplarına ve bu konvoyda yer alan tüm kardeşlerimize teşekkür ederiz.

Gazze’de 1 yıl önce insanlık dramı yaşanmıştı. Siyonist İsrail çoluk, çocuk demeden fosfor bombaları ile insanlık suçu işlemişti. Yaklaşık 3 yıldır Gazze’de kuşatma devam etmektedir. Gazze’deki kardeşlerimiz tüm insanlığın gözü önünde adeta kaderine terk edilmiş durumdadır. Yerle bir olan Gazze’nin inşası ambargo nedeniyle yapılamamaktadır,. İlaç, temizlik ve gıda malzemeleri Gazze’ye ulaştırılamamaktadır. Gazze’nin bu durumu ile ilgili Birleşmiş Milletler acilen toplanıp gerekli kararları almalı, ambargo kaldırılmalıdır. BM’in duyarsız tavrını kınıyoruz.

Gazze’nin Mısır tarafındaki Refah kapısı Mısır hükümetinin İsrail baskısı sonucu kapalı kalmaktadır. Yaşanan süreçte Mısır hükümeti yapıcı bir tutum göstermeyerek, yardımların ulaştırılmasını engellemeye çalışmıştır. 12 Ülkeden rahatlıkla geçebilen yardım konvoyunun Mısır hükümetince engellenmesi hukuka ve insan haklarına aykırı bir durumdur. Konvoy sadece insani yardım malzemesi taşımakta iken Mısır hükümetinin firavunca tavrını protesto ediyoruz. Mısır hükümetini mazlumlardan yana olmaya davet ediyoruz.
Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu olarak Filistin Konvoyunun Gazze’deki yolculuğunda yanlarında olduğunu deklare eder, İsrail ve işbirlikçilerini tekrar protesto ettiğimizi bildiririz.

Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu adına,

MAZLUMDER Kocaeli Şube Başkanı Çetin TAHTACI

Bir cevap yazın