Van’da Mısır’ın zulmü protesto edildi

Hz. Ömer camii önünde bir gösteri düzenleyen Vanlı Müslümanlar, okudukları basın açıklamasıyla Mısır rejimini ve onun çizgisinde olan bütün emperyalist rejimleri telin edip, abluka ve engellemeleri protesto ettiler. VAHÖP adına basın açıklamasını okuyan İsmail Almalı, ‘dünyanın abluka altında tutulmasının asıl sorumlusunun İsrail olduğunu’ vurguladığı basın açıklamasının tam metni aşağıdadır:

“Değerli basın mensupları ve Filistin’i her fırsata kollayan ve yardımlarını esirgemeyen saygı değer Van halkı, iyi bilinmelidir ki Mısır, insanlık suçu işlemektedir!

İHH İnsanı Yardım Vakfı’nın Türkiye Koordinatörlüğünü yapmış olduğu “Viva Palestina” konvoyu 19.12.2009 günü Türkiye’den çıkmış ve Suriye üzerinden Ürdün’ün Akebe limanına ulaşmıştır. Burada Mısır Devletinin yetkilileriyle yapılan görüşme sonrası konvoyun Suriye’nin Lazikiye limanına oradan Gazze’ye en yakın liman olan Ariş limanına gidilmesi ve bu şekilde konvoyun ve beraberindeki gönüllülerin Gazze’ye yardımları ulaştırabilecekleri konusunda anlaşmaya varılmıştır.

03.01.2010 günü konvoydaki araçları taşıyan gemi Ariş limanına gelmiştir. 04.01.2010 tarihinde saat 17.30 sularında konvoydaki gönüllüleri taşıyan ilk uçak Ariş Havalimanına inmiştir. Fakat inen uçaktaki yolculara havalimanında kötü davranılmış ve pasaportlarına hiçbir sebep bildirilmeden el konulmuştur. Aynı şekilde 20.00’da Lazikiye Havalimanından Ariş’e gitmek üzere havalanan uçağın inişine izin verilmediğinden uçak Şam Havalimanına zorunlu iniş yapmak zorunda bırakılmıştır. Daha sonra farklı havayolu şirketlerinden kiralanan uçaklarla Ariş’e inilmiş ve görüşmeler sonrasında havaalanının dışına çıkılabilmiştir.

Mısır firavun Devleti daha önce yapılan anlaşmaların aksine 198 araçlık konvoydaki 59 aracın Gazze’ye götürelemeyeceğini konvoy içerisinde bulunan yetkililere iletmiştir. Konvoydaki yetkililer aldıkları bir kararla daha önceden Mısırlı yetkililerle yaptıkları anlaşma uyarınca konvoydaki tüm araçların Gazze’ye ulaştırılacağını bunun pazarlık konusu edilemeyeceğini Mısırlı yetkililere iletmişlerdir.

Daha sonra Ariş Limanı içersinde bekleyen konvoy ve yardım görevlilerinin etrafı Mısır güvenlik güçleri tarafından sarılmıştır. Liman sahilinden getirdikleri taşlarla sivil giyimli polisler konvoya saldırı düzenlemiştir. Ayrıca polisler biber gazı, demir çubuklar ve diğer unsurlarla saldırıyı şiddetlendirdiler. Bu saldırı sırasında 40 kişi yaralanmıştır. Mısır polisi bu yaralananların hastaneye gitmesine izin vermediğinden müdahaleler konvoyun elindeki imkânlarla yapılmaya çalışılmıştır.

Konvoya katılan 540 kişinin içerisinde 250 kişi Türkiye Vatandaşıdır. Konvoyda 5 Türk Milletvekili ile İngiliz Milletvekili George Galoway de bulunmaktadır. Konvoydaki gönüllüler içersinde bayanlar olduğu gibi yaralananların aileleri de büyük bir korku içerisinde olanları basın organlarından takip etmektedirler. Ekip içinden 8 Filistin gönüllüsü gözaltına alınmış ancak, 5’i İngiliz, 2’si Türk ve 1’i Malezyalı olan aktivistler uzun pazarlıklar sonucunda serbest bırakılmıştır. Yaşanan bu üzücü olaylarla ilgili gereken tüm işlemlerin yardım görevlilerine daha büyük zararlar gelmeden neticelendirilmesini aksi halde her türlü engelleme ve saldırıya gerekli karşılığın Tüm Filistin dostları tarafından verileceğini belirtmek istiyoruz.

İngiltere’den başlayan ve onlarca ülkeden her hangi bir engellemeyle karşılaşılmadan aksine büyük bir ilgi ve sempati eşliğinde devam eden konvoyun mısır firavun devleti tarafından engellenmesi kabul edilemez bir barbarlıktır. Ve dünyada hiçbir ülkede görülmeyen bir yöntemle eylemcilerin taş yağmuruna tutulması yaşanan barbarlığın ve vahşiliğin en açık delili olmuştur.

Bütün dünyanın ablukanın sorumlusu olarak israili gördüğü bir dönemde mısırın bu ambargodaki konumu açıkca ortaya çıkmıştır. Bu barbarlığın karşısında dün gece İstanbul ve Ankara’da başlayan mısır konsolosluklarını abluka girişimi aynı hızla devam edecek ve tüm dünyaya mısır firavunlarının gerçek yüzü gösterilecektir.

Konvoyu engellemeye çalışanlar bunu iyi bilmelidir ki. Yardım konvoyundaki kardeşlerimize atılan taşlar en sonunda Siyonist devletin ve işbirlikçisi olan zalim mısır hükümetinin sonunu hızlandıracaktır. Bizler buradan sesleniyoruz ey çağın firavunu eğer o kardeşlerimize yönelik barbarca uygulamalardan derhal vazgeçip kardeşlerimizin önünü açmazsan yeni konvoylar Van’dan ve tüm dünyadan hareket edecek ve senin zulmünü tüm dünyaya ispat edecektir.

İnsani amaçlarla hareket eden ve tamamen gönüllülerden oluşan böylesi bir girişime Mısır’ın göstermiş olduğu sert tutumu kınarken, tüm dostlarımızı daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. “
Erdem-Der adına

İsmail Almalı

06,01,2010

VAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLER PLATFORMU (VAHÖP) BİLEŞENLERİ

Gökkuşağı Derneği / İnsan-Der / Mazlumder / Memur-Sen / Umut Işığı Derneği/ Erdem-Der/ Anadolu Gençlik Derneği / Vim-Der/ Ka-Der

Bir cevap yazın