ABD’deki kolej başörtüsü yasağından geri adım attı

Bir Amerikan kolejinde güvenlik gerekçesi öne sürülerek başörtüsü ve peçe yasaklanmıştı. Demokrat çevreler ve insan hakları kuruluşlarından gelen tepkilerde sonra yasak kaldırıldı. Massachussets’te güvenlik gerekçesiyle kampüslerinin tüm birimlerinde peçe ve başörtüsünü yasaklayan bir tıp bilimleri yüksek okulu, gelen tepkiler karşısında gereksiz olan uygulamasını değiştirdi ve dini gereklilikler nedeniyle baş ve yüzün örtülmesine izin verdi. Okul ilk olarak eğitim etkinlikleri sırasında öğrencilerin yüzlerini gizleyecek şekilde örtünmelerini yasaklamıştı. Massachussets Eczacılık ve Sağlık Bilimleri Koleji uygulamayla ilgili elektronik postayı geçen hafta öğrencilere göndermişti. Elektronik posta mesajında, “Öğrencinin yüzünü gizleyecek herhangi bir örtünme kampüste ya da klinik sitelerinde, tıbbi gereklilikler dışında giyilemeyecektir” ifadesi kullanılmıştı. Okul yetkilileri uygulamanın tüm öğrencilerin güvenlik gerekçeleriyle tanınabilir olmalarını amaçladığını belirttiler. Yaşanan tartışma ve gelişmelerden sonra Perşembe günü ise uygulama “tıbbi ve/veya dini gereklilikler dışında” biçiminde değiştirildi.

Müslüman öğrenciler gelen bu yasağa çeşitli tepkiler ortaya koydu. Kolej Müslüman Öğrenciler Derneği Başkanı Ayşe Bajva, ilk uygulamanın “adaletsiz ve anayasaya aykırı” olduğunu belirtti. Çarşaf giymediği belirtilen dernek başkanı kız öğrenci, öğrencilerin kimlik numaralarını belirten kartlarla gezmelerinin öğrenci güvenliğini sağladığını kaydetti.

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi yöneticisi İbrahim Hooper ise Müslüman öğrencileri hedeflediğini söylediği uygulamayı Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu’na şikâyet etti. Konsey başvurusunda 1964 tarihli Sivil Haklar Yasası’na atıfta bulundu ve yasanın çalışanların dini ayrımcılığa tabi tutulmasını yasakladığına değindi.

Şikâyetten sonra Kolej’in üst düzey yöneticilerinden biri Hooper’a elektronik posta göndererek yeni politikayı duyurdu. Kolej yöneticisi, “Kimlik tanıma (ID) politikamızı gözden geçirdik ve dini gerekçeler için bir intibak sağladık” dedi ve Konsey’e teşekkürlerini iletti.

Kaynak: Timeturk

Bir cevap yazın