“Ofislerimizde Müslüman işçi istemiyoruz”

Fransa’da burka giyene 750 euro para cezası verilmesi girişimden sonra ırkçı bir uygulama talebi de İtalya’dan geldi. İtalya’nın Trento kentinde Başbakan Silvio Berlusconi’nin koalisyon ortağı Kuzey Birliği Partisi (KBP), il meclisine Müslüman işçilerin girişine izin verilmemesini istedi. İl Meclisi Başkanı Giovanni Kessler’in, KBP’li üyelerden gelen bu talebi, “ayrımcılık yapılamaz” gerekçesiyle geri çevirdiği öğrenildi. Trento İl Meclisinde KBP Grup Başkanı Alessandro Savoi, resmi bir yazı yazarak, Müslüman işçilerin resmi dairelere temizlik amacıyla girmelerini “güvenlik tehdidi” olarak nitelendirdi ve “Ofislerimizde Müslüman işçi istemiyoruz. Masalarımızda hassas bilgiler oluyor. Onlar bunları ele geçirebilirler” görüşünü savundu.

Savoi, “Biz İslam konusunda açıkça tavır sergileyen bir partiyiz. Bu dine bağlı işçilerin bizim ofislerimize rahatça girebilmeleri, bilgisayarlara dokunabilmeleri uygun olmayacağı gibi güvenlik açısından da tehlikelidir” dedi. Ana muhalefet konumundaki Demokrat Parti’ye mensup il meclisi üyesi Bruno Dorigatti, “KBP’liler bu denli endişeliyseler, kendi ofislerini kendileri temizlesinler. Bu, KBP’nin ırkçı kini körükleyen klasik saldırılarından biridir” dedi.

Trento’daki CGIL sendikası tarafından yapılan açıklamada, KBP’nin önerisi “açıkça ırkçılık” olarak nitelenirken, Trento’daki mescit imamlarından Ebulhayr Bregheşe ise “Bu tam bir komedi. Birileri Müslümanlar üzerinden yine kendi propagandalarını yapma peşinde” diye konuştu.

Bir cevap yazın