Türkiye: Başörtüsü yasağında ‘örnek’ gösterilen bir ülke

Yeni Şafak yazarı Kürşat Bumin, Türkiye’nin başörtüsü yasakçılığındaki örnekliğine değindi. “Minareyi yasaklayan İsviçre’de okullarda başörtüsü serbest” haberlerini yorumlayan Bumin, bahsedilen serbestliğin üniversiteyle sınırlı olmadığını ve devlet okullarını da kapsadığını hatırlatarak, haberlerdeki ibretlik bölümü ise şöyle yazdı: “Yasa teklifini kaleme alan aşırı sağ partiden milletvekili Barbara Steinemann, kararın ardından şu açıklamayı yapmış:

“Minare yasağı oylamasının ardından, diğer partiler siyaseten doğruculuk yapmayı tercih ettiler. Bu üzücü. Türkiye bile okullarda başörtüsünü yasakladı…”

Milletvekilinin bu açıklamasında yer alan iki husus çok önemli. Birincisi, “aşırı sağ” dışında kalan partilerin “minare yasağı” oylamasının ardından tercih ettikleri yoldan, yani “siyaseten doğruculuk”tan “üzücü” bir gelişme olarak söz etmesi. Demek ki, “aşırı sağ” denilen bu siyasal oluşumların gözünde “siyaseten doğruculuk” gibi mazisi çok gerilere gitmeyen yeni ilke hiç de makbul bir şey değil.

İkinci husus ise, Türkiye’nin verdiği yasa teklifinin temellendirilmesi yönünde “şahit” gösterilmesi… Türkiye’deki uygulamaya yapılan bu atıf Türkiye açısından ne kadar üzücü, ne kadar yaralayıcı… Bu atıfla ilgili olarak tek tesellimiz, milletvekilinin “Türkiye bile okullarda başörtüsünü yasakladı” derken, söz konusu yasağın memleketimizde sadece “okullar”da uygulandığını sanmasıdır!

Bakalım, beklemekten başka çaremiz yok…

2023 yılında Türkiye’nin bambaşka bir çehre kazanacağı söyleniyor…

Cumhuriyet’in “dalya” diyeceği bu yılı görecek olanlar bakalım ne diyecekler?..”

Yazının tamamı için tıklayınız

Bir cevap yazın