Akyazı: Ece Nur ve ailesini tebrik ediyoruz

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu’nun düzenlemiş olduğu 155. basın açıklamasında beraberiz.

Bugünlerde 2010 Üniversite sınavlarına kayıtlar başladı. YÖK daha önce başlatmış olduğu uygulamayı devam ettirmektedir. Bu uygulamayla başörtülü fotoğraf ile kayıt yaptırmak isteyen kız öğrencilere başörtüsüz fotoğraf istenerek zulmedilmektedir. YÖK bu yanlış uygulamadan derhal vazgeçip bir insanlık ayıbını ciddiyetle ortadan kaldırmalıdır.

Diyarbakır’daki ilköğretim öğrencisi Ece Nur ÖZEL okulundan sürgün edilmesine rağmen başörtüsü ile öğrenimine devam etmiş, başarı ile birinci dönemi bitirmiştir. Ailesi de baskılara rağmen haklarından vazgeçmemişlerdir. Ece Nur’u ve ailesini tebrik ediyoruz.

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin İHYA-DER yöneticileri ve üyeleri hakkında 2009 yılında yaptıkları etkinlikler üzerine açmış olduğu davayı toplam 150 yıl hapis cezası ile sonuçlandırdı. Tamamen insani içerikli Mekke’nin Fethi, Kutlu Doğum Haftası ve Filistin’le Dayanışma Gecesi Programları için verilen hapis cezası gözdağı olarak algılanmaktadır. Müslüman halkın duyarlılıklarına pranga vurmak doğruların ve mazlumların yanında olan halkı derinden üzmüştür. İHYA-DER yetkililerine ve gönüllülerine sabır temenni ederken, hakkın yanında olanlarla beraberiz diyoruz.

Bu topraklar üzerinde yaşayan insanlara irtica bahanesi ile darbe planları yapanların başlarına düşmelidir balyozlar. 2003 yılı itibari ile planlandığı ortaya çıkarılan Sarıkız, Yakamoz, Eldiven, Ay ışığı, Kafes ve şimdide Balyoz darbe planları cuntacıların, militarizmin kurumları ne hale getirdiğinin kanıtıdır. Ülkesini dış düşmanlara karşı savunmakla görevli kurumun içerisinde, gözü dönmüşlük ve vahşet hırsı olanların barınıyor olması, dahası Fatih camiinde hem de Cuma namazında katliam yapılmak istenmesi ve buna benzer birçok canice planların uygulanmak istenmesi ülke ve halkına yapılacak en büyük kötülük ve hainliktir.

Akyazı’dan sesleniyoruz: Bu ülke ve insanını seven herkes başta iktidar hemen, hiç beklemeden yeni bir sivil anayasa hazırlamalı ve halk oyuna sunmalıdır. Başta başörtüsü yasağı gibi özgürlüklerin önündeki tüm yasaklar kaldırılarak çobanla Cumhurbaşkanının insan olarak aynı haklara sahip olduğu tescillenmelidir.
Yarabbi bizleri Ebe Cehil’in torunlarından eyleme. Amin!

Gelecek hafta cumartesi saat 12:30′ buluşmak üzere Allaha emanet olun.

Akyazı başörtüsüne özgürlük platformu adına

Mazlumder Akyazı Şube Başkanı
Burhan ÇİMŞİT

 

 

Bir cevap yazın