Başörtüsü takıyorsa burs yok

Özel bir televizyon kanalına misafir olan ÇYDD Genel Başkanı Prof. Aysel Çelikel, derneğin neden başörtülülere burs vermediğini ilginç bir gerekçeyle açıkladı. Baba beni okula gönder, Kardelenler gibi kampanyalarla kız çocuklarını okula kazandırmaya çalıştırdıklarını iler süren ÇYDD yöneticileri başörtüsü takan öğrencilere ise öteki muamelesi yapıyor.

 

Program sunucusunun “ÇYDD’nin başörtülü öğrencilerle bir problemi mi var? Başörtülülere burs verilmediği söyleniyor…” şeklindeki sorusuna çok ilginç bir şekilde önce kendisinin durumdan haberdar olmadığını ancak daha sonra da durumun asıl nedenini açıkladı.

 

Çelikel, başörtülüleri burs verilmemesi konusunda kendisini şöyle savundu: “Eskiden ben yönetimde değildim. Tam olarak nasıl yapıldığını bilmiyorum ama ilk ve orta öğretimde türban zaten takılmaması gereken bir şey, belki de dışarıda örtüyorlar. Ben başkanken bu tür birisi gelip benden burs istese, şartları da uygunsa, nedir o şartlar, ekonomik sıkıntı içinde olması, ailesinin birden fazla çocuğu olması, babası annesi aynı şekilde ekonomik sıkıntıda olması, böyle biri benden gelip dernekten burs isterse buna hayır demek hem gayri insani hem de gayri hukuki bir şeydir. Onun için böyle bir şeyin yapılabileceğini hiç düşünmüyorum. Ama bir de şöyle bir şey var. Bursu veren kişi, bizde hem kurumlar hem de kişiler bağışçı olabiliyorlar, bazen bu kişiler şart koşuyor, türbanlıya katiyen vermem diyor. O zaman da tabii ben veremem.”

 

Sunucunun “Böyle diyenler de var yani…” şeklinde sorusuna ise Çelikel “O zaman ben eşleştiriyorum herkesin burs aldığı öğrenciyi, isteyenlerle tabii. Tanıştırıyorum öğrenciyle.” diye cevap verdi.

 

 

Dünya Bülteni

One thought on “Başörtüsü takıyorsa burs yok

  • Turban siyasi bir simge oldugu icin yasak olmali. Bas ortusu okul ve resmi is yeri disinda takilabilir. Cumhuriyetimiz kuruldugunda kiyafet devrimi de yapildi ve carsaf, sarik gibi cag disi giyinisler yasaklandi. Acaba bunu AKP nin ortulu mantigi anlamiyor mu? Yoksa Cumhuriyetimizi kendi emellerine gore degistirmek mi istiyorlar?

    Islamda onemli olan durustluk ve sadelik. Sizler bu ozellikleri, bilhassa, basbakanimizin, cumhurbaskanimizin kendilerinde ve ailelerinde, goruyormusunuz? Nicin bu hususlari hic sorgulayan yok da, devamli turban ve basortusu ile ugrasiliyor.

Bir cevap yazın