Kocaeli 250. hafta: Protesto değil direniş var!

Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu’nun, Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu adı altında Başörtü yasağına karşı sürdürdüğü direniş 250.haftasına ulaştı.5 seneden beri bu insanlar, kar demedi, yağmur demedi,soğuk, sıcak demedi, “çok önemli işim var de gelemeyeceğim” demedi ve bu insanlık ayıbına, çağdışı baskı ve yasaklara karşı, darbelere ve darbecilere karşı bu direnişi sürdürdü.

 

250.haftasına 30 Ocak 2010 günü, saat 12.30’da İzmit İnsan Hakları Parkı, özgürlük anıtı önünde 250. direniş bildirgesi okundu.Açıklamayı Kocaeli Gönüllü Kültür teşekkülleri Platformu adına, Şefkat Kapısı Derneği Kocaeli temsilcisi Reyhan Balcı yaptı.Ayrıca “250 Haftadır Kocaeli, yasağa, darbelere, oligarşiye karşı direniyor, farkında mısınız” pankartı ve “Ergenekon çetesi, camimi bombalama”, “Vergimle alınan uçağımı düşürme” posterleri açıldı.

 

Söz alan MAZLUMDER Eski genel başkanlarından Ömer Gergerlioğluda, camilerin bombalanması ve balyoz darbe planlarını gündeme getirerek, Çetin Doğan ve İlker Başbuğa seslendi.”Demişsiniz ki:”Allah Allah diye savaşa giden bir ordu nasıl cami bombalar”.Bizde bu sözünüze A L LAH ALLAH diyoruz”.Daha sonra yemin töreninde başörtülü diye subay tarafından madalya verilmeyen kızın resmini göstererek, “sizin subayınız değimliydi başörtülü diye bu kıza madalya vermeyen”, sonra yemin törenlerinde tel örgüler arkasında bekletilen anaların resmini gösterterek”, siz değimlisiniz başörtülülere mahluk muamelesi yapan ve onları törenlere almayan, şimdi milletin gözünün içine baka baka yalan söylemeye utanmıyor musunuz, siz halkı aptal mı sanıyorsunuz ki, bu yalanları utanmadan söylüyorsunuz” dedi.

 

Basın açıklamasının tam metni aşağıda verilmiştir.

 

KOCAELİ GÖNÜLLÜ KÜLTÜR TEŞEKKÜLLERİ PLATFORMU

250.HAFTA BASIN AÇIKLAMASI

 

Yapmamız gerekirken yapmadıklarımızın, söylememiz gerekirken söylemediklerimizin hesabını vereceğimiz gün için 250.haftasında da Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu ve özgürlüğe inananlar olarak yine buradayız.

 

Değerli basın mensupları;

 

250 hafta önce söyleyeceklerimizi söylemek, yapılması gerekenleri yapmak ve yaptırmak için başörtüsüne özgürlük eylemlerine başladık.Problemlerin bir parçası olanlardan değil çözümler sunanlardan, çözümde yer alanlardan olmak için buradayız..

Bizleri harekete geçiren çözümde yer almayanlar, problemin bir parçası olurlar anlayışıydı.

 

Başörtülü öğrencilerinin eğitim haklarının engellenmesi 250 hafta öncede problemdi.Eğitim eşitliğine ters bir durum olan kat sayı uygulaması 250 hafta öncede problemdi.Türkiye’mizin barış ve huzur problemi vardı 250 hafta önce de.Gazze’de işlenen insanlık dramı da, insanlığın, bizlerin problemiydi 250 hafta öncede.En önemlisi bütün problemlerin kaynağı olan anayasa sorunu vardı 250 hafta önce de.

 

Bu zaman zarfında mücadelemizle, katsayı adaletsizliği tam tatmin etmese de çözüme ulaştı.Huzurun barışın temini için demokratik açılımla konuşulmayanlar, seslendirilmeye, gizlenen gerçekler açığa çıkmaya başladı.Gazze’deki insanlık suçuna dik bir duruş sergilendi.Hepsinden daha da önemlisi sarıkız,ayışığı,yakamoz, eldiven ve en son balyoz gibi darbe iddiaları, askeri darbeler gölgesi altında hazırlanan anayasanın sivil bir anayasa ve toplumsal bir mutabakata ihtiyacın olduğunu gösterdi.

 

Bütün bu gelişmelerde sizlerin hak ve özgürlük mücadelenizin,direnişinizin izleri vardır.Bu izleri takip ettiğinizde varacağınız yer sorumluluk biliciyle elde ettiğiniz size vaad edilen olacaktır inşallah.

 

Tohum saç, bitmezse toprak utansın

Hedefe varmayan mızrak utansın.

 

250 hafta önce saçtığımız tohumun hedefe ulaşacağı günlere kavuşmak dileğiyle

 

Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri adına,

Şefkat der Kocaeli temsilcisi Reyhan Balcı

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın