Sakarya 229: Türkiye darbe laboratuvarı oldu

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu, tevhid, adalet ve özgürlük mücadelesinde 229. haftayı geride bıraktı. Ülkeyi bir “darbeler laboratuvarı”na çeviren militarizmin eleştirildiği açıklamada, darbecilerden hesap sorulması gerekliliğine vurgu yapıldı. Platform adına Vahdet Vakfı Sakarya Çalışma Kolu’ndan Selman Şanalmış okuduğu açıklamada sivil bir Anayasanın çözüme giden bir adım olabileceğideğerlendirilmesinin yapıldığı açıklamada “28 Şubat darbesi, hala düşünce, inanç ve ifade özgürlüklerinin önünde en büyük engel olarak durmaktadır. Bundan güç alan kimi resmî ve gayri resmî kuruluşlar ile kimi sözde insan hakları savunulucuğuna soyunan sivil toplum kuruluşları; İslami kimlik, kılık kıyafet söz konusu olunca laiklik maskesini takıp “irtica” yaygaraları ile saldırıya geçmektedirler. Demokratlık, hoşgörü, ötekine saygı gibi övündüğü meziyetlerini hemen askıya alıvermektedirler.

 

Yıllardır Müslümanlar üzerinde gerçekleştirilen tasarruflar, bunların niyetlerini ortaya koymaktadır. Kur’an kursları ile alakalı getirilen düzenlemeler, “Haydi kızlar okula” kampanyalarına rağmen başörtülü öğrencilere yapılan zulüm, baskı ve ayrımcılık, imam hatip lisesi mezunlarını hedef alan katsayı adaletsizliği, başörtüsü sebebiyle görevine son verilen kamu görevlileri, hanımı başörtülü olduğu için görevden atılan personel… Evet, tüm bu yapılan çağ dışı uygulamalar, onların kin ve düşmanlıklarının ne boyutlara ulaştığını göstermektedir.” denildi.

 

İsrail’in Gazze kuşatmasının tel’in edildiği eylemde Dubai’de şehit edilen Hamas komutanlarından Mahmud el Mahbub da gündeme getirildi. “Başörtüsü Müslüman Kadının Kimliğidir” “Direniş 5. yılında Zillet bizden uzaktır” dövizleri taşınan eylemde Gazze’deki insanlık dışı ambargonun ve siyonist saldırganlığın devam ettiğine dikkat çekildi.

 

 

Bir cevap yazın