“Başörtülü antrenman yapar, maça çıkamaz” kararı

İsviçre’nin Luzern şehri mahkemesi İsviçre açısından radikal bir karara imza attı ve basketbol maçlarında oyuncuların başörtüsü takmasını yasakladı. Sura al-Shawk adlı Irak kökenli 19 yaşındaki oyuncunun bölge federasyonu tarafından başörtülü olarak oyunlara alınmaması kararı üzerine, Al-Shwak; ayrımcılık yapıldığını ve inanç ile kişi haklarını öne sürerek konuyu mahkemeye taşıdı.

 

Mahkeme, federasyonu haklı bularak, başörtüyle maç yapılmasını yasakladı. Mahkeme kararında konunun kişisel, insani veya dinsel haklar açısından bir sorun olmadığını, Uluslararası basketbol federasyonunun kararı ve teknik zorunluluklar gereğince maçlara başörtülü çıkılmayacağı görüşlerine yer verdi.

 

Sura Al-Shawk’in avukatı ve Yeşiller Partisi Milletvekili Daniel Vischer, mahkeme kararının çelişkilerle dolu olduğuna vurgu yaparak, “başörtüsü ile antrenman yapabilir ama maça çıkamazsın. Bu teknik olarak yanlış deniliyor. Çok saçma, madem antrenman yapıyorsun maça da çıkarsın. Bu durum dini gereklere, insan haklarına ve kişi özgürlüğüne aykırı bir durum. Mahkeme kararı ile birlikte, Sura maç oynayamıyor. Antrenmanlarına devam ediyor. Bir üst mahkeme konusundaki kararımızı önümüzdeki günlerde vereceğiz” dedi.

 

 

tevhid haber

Bir cevap yazın