Başörtülü diye kış soğuğunda dışarı atıldılar

Ankara’da ikamet eden Cemil Çınar, ailesiyle geçen hafta yeğeninin düğünü için İstanbul’a gitti. Marmara Üniversitesi’nin Göztepe Kampüsü’ndeki misafirhaneden rezervasyon yaptırılıp parası ödenmişti. Çınar ailesi misafirhaneye geldiklerinde ummadıkları bir uygulama ile karşılaştı. Cemil Çınar’a eşinin ve kızının başörtülü olmasından dolayı burada kalamayacakları söylendi. Resepsiyon görevlisi, misafirhaneye alması halinde işinden olacağını ifade etti. Resepsiyon görevlisi, yazılı bir kuralın olmadığını, yasağın Marmara Üniversitesi Rektörü’nün sözlü talimatı olduğunu belirtti.

Bu yasağı koyanların kaçak güreş yaptığını dile getiren Cemil Çınar, misafirhanede kalmayacağını kaydetti. Paranın iadesi için bir tutanak tutuldu. Tutanağa, “Eşimin ve kızımın başörtüsünün açtırılması nedeni ile rezervasyonumun iptali ve ücretinin iadesini rica ederim.” ifadeleri yazıldı. Daha sonra Çınar ailesi için misafirhanede elbiselerini değiştirmeleri amacıyla bir yer gösterilip 15 dakika müsaade verildi.

Yeğeninin düğünü için gittikleri İstanbul’da bir gece kalmayı planlayan Çınar ailesi, kış gecesi tekrar Ankara’ya dönmek zorunda kaldı. Kendi vergileriyle maaş alan insanların böyle davranmasına bir anlam veremediğini ifade eden Çınar, 5 yaşındaki torunlarının yanında mahcup olduklarını kaydetti.

KIZLARI BAŞÖRTÜSÜNDEN DOLAYI 10 YILDIR DİPLOMA ALAMIYOR

Marmara Üniversitesi’nin başörtüsü uygulamasından zarar görenlerden biri de ailenin kızı Tülay Çınar Aktaş. 2000 yılında üniversitenin Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’ndan mezun olan Aktaş, başörtüsü olduğu gerekçesiyle tam 10 yıldır diplomasını alamıyor.

Kaynak: Dünya Bülteni

Bir cevap yazın