Fransa’da yasak gelmeden uygulaması geldi

Fransız hükümeti, ‘Fransız eşine zorla peçe taktırdığını’ iddia ettiği yabancı uyruklu bir kişinin vatandaşlık başvurusunu reddetti. Böylece parlamentoda peçeye yasak getirilmesi tasarısı henüz onaylanmadan, uygulama hayata geçmiş oldu.

Aslen hangi ülkeden olduğu belirtilmeyen kişinin Fransız eşiyle birlikte Fransa’da yaşayabilmek için vatandaşlık başvurusu yaptığı kaydedildi.

Fransız parlamentosunda, geçen hafta peçenin yasaklanmasını isteyen rapor görüşülmeye başlanmıştı. Raporda, “radikal dini uygulamalara” dair herhangi bir izlenim uyandıran kişilere oturma izni ve vatandaşlık verilmemesi de tavsiye ediliyordu.

Göçmenlerden Sorumlu Bakan Eric Besson, Fransa’da yasaların vatandaşlık isteyen herkesin ‘uyum göstermesi’ gerektiğini savundu, vatandaşlık başvurusu yapan kişinin, “eşine peçe takması için baskı yaptığını ve özgürlüğünü kısıtladığını” iddia etti.

Avrupa’nın en büyük Müslüman azınlığa sahip ülkesi Fransa’da, peçe takan kadın sayısı sadece bin 900.

2008 yılında da Fas asıllı bir kadının Fransız vatandaşlığı başvurusu “radikal olduğu ve Fransız değerleriyle bağdaşmayan bir yaşam sürdüğü” gerekçesiyle reddedilmişti.
 

Bir cevap yazın