Yeni ulusal kimlik tartışması ırkçılık seviyesinde dolanıyor

Yeni ulusal kimlik kapsamından ortaya konan öneriler ‘sinsi bir ırkçılık’ söylemi taşıyor. Fransa Başbakanı François Fillon, ‘Fransız ulusal kimliğini tanımlamak’ için yürütülen yeni kampanya çerçevesinde, uygulanmaya konması planlanan 14 maddelik bir öneriler listesini açıkladı.

Ülkeye yeni gelenlerden, bir ‘değerler bildirisi’ni imzalamalarının istenmesinden okullara bayrak asılmasına ve milli marş okunmasına uzanan listedeki önerilerin büyük çoğu, ‘Fransız kimliği’nin ırkçılığın sınırlarında dolaşan bir tanımlamayla değerlendirildiğini ortaya koyuyor.

ÇARŞAF TAAHHÜTNAMESİ

Hükümetin önerileri arasında, okullarda yurtseverliğin güçlendirilmesi için Fransız bayrağı asılması ve Fransız ulusal marşı ‘La Marseilleise’in söylenmesi de yer alıyor, ancak önerilerin büyük çoğu özellikle müslümanları hedef almış görünüyor. 

Başbakan Fillon ise, “Müslüman aleyhtarlığı ve ırkçılığı kışkırttığı” savunulan 14 maddelik listenin “Fransız olmaktan gurur duyulabilmesi ve Cumhuriyet değerlerinin öne çıkarılması için” hazırlandığını söylüyor. 

Aileden sorumlu Devlet Bakanı Nadine Morano, Fransa’ya göç etmek isteyenlere “çarşaf giymeyeceklerine dair” taahhütname imzalatılacağını açıkladı.

Yeni program uyarınca, Fransa’ya yeni gelen göçmenler Fransızca ve cinsiyet eşitliği kurslarına yazılacaklar. Fransız vatandaşlığına yeni kabul edilenler de bir törenle Fransız değerlerine bağlı kalacaklarını taahhüt edecekler.

Öneriler arasında, Fransız 1789 İnsan ve Yurttaş Bildirisi’nin bir kopyasının her sınıfta bulundurulması ve öğrencilerin, yurttaşlık görevlerini yerine getirmede nasıl ilerleme sağladıklarını yazabilecekleri bir ‘genç yurttaş defteri’ açılması da bulunuyor.

Muhalefetteki milletvekilleri, tüm bu tartışmanın, dikkatleri, yüksek oranda işsizlik gibi Fransa’nın temel sorunlarından uzaklaştırmaktan başka işe yaramadığını ve Mart ayındaki yerel seçimler öncesinde kampanya amacı taşıdığını belirtiyorlar.

dünya bülteni

 

Bir cevap yazın