Misafire başörtüsü vetosunun mucidi Sezer

Başbakan Erdoğan’ın eşinin Fransa Devlet Başkanı tarafından veto edildiği iddiaları tartışılmaya devam ederken ilginç bir detay çıktı ortaya. Yabancıya başörtüsü vetosu ilk olarak Türkiye’de gerçekleşti. Eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer döneminde yabancı bir devlet adamının eşine, başörtüsü nedeniyle veto uygulandı. Vakit’in iddiasına göre, bir devletin bir başka devlet başkanı veya temsilcisinin eşine kılık kıyafeti yüzünden “davet göndermeme” yakışıksızlığının tek örneği yine Türkiye oldu.

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Çankaya Köşkü’nde uyguladığı başörtüsü yasağını uluslararası boyuta taşımış, eşi başörtülü olan Afgan Cumhurbaşkanı Karzai’yi Türkiye’ye eşsiz davet etmişti. Bu skandal, Sezer’in Çankaya Köşkü’nde verdiği akşam yemeğinde patlak verdi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai’nin eşsiz olarak davet edilmesi Çankaya Köşkü’nde verilen akşam yemeğinde tam bir krize sebep olmuştu. Sezer’in eşi Semra Sezer ile Karzai arasında geçen diyalog Dr. Zenat Karzai’nin davet edilmediğini ortaya çıkarttı. Çankaya Köşkü’ndeki yemek sırasında Hamit Karzai, Semra Sezer’e “Sizi Afganistan’da görmekten büyük onur duyarız” dedi. Semra Sezer ise buna karşılık olarak, “Ama siz eşinizi getirmemişsiniz” şeklinde cevap verdi. Bunun üzerine Karzai, “Bana davet gönderilirken eşim davet edilmedi. Davet edilseydi onu da getirirdim” diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Zira bizim ülkemizin parlamentosunda şu an 24 kadın milletvekili var. Kadınlarımızın siyasette aktif olarak yer almalarını destekliyoruz. Bu konuda bizim açımızdan herhangi bir sıkıntı yok.”

dünya bülteni

Bir cevap yazın