Akyazı (158) Asla affetmeyeceğiz!

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu’nun düzenlemiş olduğu 158. basın açıklamasında beraberiz.Türkiye’de gündemi belirleyen bütün siyasi sorunların merkezinde temel hak ve özgürlükler konusunun yer aldığını son yaşanan olaylar bir kez daha göstermektedir.

Başbakan, başörtülü eşinin GATA’da hasta ziyaretine alınmaması ile ilgili yaşadığı duyguları ancak ifade etme fırsatı bulabilmiştir. Bununla birlikte ülkedeki acımasız ve insafsız başörtüsü yasağını sayın Başbakan kendi kızları üzerinden bir kez daha gündeme getirmiş ve bu yasak nedeniyle çocuklarının başka ülkelerde eğitim almak zorunda kaldığını dile getirmiştir. Askeri birliklere, askeri tesis ve askeri hastanelere halen başörtülü ve sakallı vatandaşlarımızın alınmadığı, çeşitli engellemeler ile karşılaşıldığı ve ayrımcılığın keyfi olarak devam ettiğini bir kez daha ifade ediyoruz.

Evet bu zalimane yasaklar yüzünden Müslüman halkın ne acılar yaşadığını ve halen yaşamakta olduğunu görmek ve bunu ifade etmek yeterli değildir. Somut ve kalıcı bir hukuki düzenleme ile bu yasakların kaldırılması gerekmektedir. Sayın Başbakan’ının artık bu gerçeği görmesini ve 7 yıldır değiştirmeye cesaret edemediği anayasa değişikliğini bir an önce gerçekleştirecek adımları atmasını bekliyoruz.

Yasaklar ülkesi Türkiye’de yargı oligarşisinin keyfi ve hukuk dışı kararları ile gençlerimizin eğitim haklarının ellerinden alındığı en zalim uygulama hiç şüphesiz katsayı adaletsizliğidir. YÖK tarafından iki kez iptal edilen katsayı uygulamasına karşı İstanbul Barosu’nun Danıştay’a açtığı dava sonucu meslek lisesi öğrencileri yine belirsizlik ve kaos içinde bırakılmış ve eşit eğitim hakları ellerinden alınmak istenmiştir. Bürokratik yargı oligarşisinin bu utanç verici kararlarına sözüm ona kendilerini hukukçu olarak tanımlayan çevrelerin çanak tutması ayrı bir ayıp ve aymazlıktır. Yaptığı çalışmalarla “Darbeci Baro” sıfatını hak eden İstanbul Barosunun yasakçı zihniyete sahip yönetimini halkımız asla affetmeyecek ve bu utanç verici girişimleri kara bir leke olarak anılacaktır.

Hükümete bir kez daha sesleniyoruz, Bu yasaklarla halkımızın, ülkemizin gelişmesi, ilerlemesi mümkün değildir ve bu yasakçı anlayışın biran önce sona ermesi gerekmektedir. Eğitim hakları ellerinden alınan, çalışma hakları engellenen, hastanelere bile alınmak istenmeyen başörtülü kızlarımızın çektiği eziyeti lütfen sona erdirin.28 Şubat ürünü olan ve gerçekte İmam-Hatip Lisesi öğrencilerinin eğitim haklarını engellemeye yönelik katsayı zulmünü bitirecek hukuki düzenlemeyi derhal yerine getirin ve çocuklarımızı yargı despotizmine kurban etmeyin. Özgürce yaşayabileceğimiz bir ülke temennisi ile, gelecek hafta cumartesi günü saat 12:30’da buluşmak Allaha emanet olun.

Akyazı başörtüsüne özgürlük platformu adına
Mazlumder Akyazı Şube Başkanı
Burhan ÇİMŞİT

Bir cevap yazın