NATO Afganistan’da katliama başlıyor!

Afganistan’daki işgalci güçler, aylardır hazırlandıkları büyük saldırıya bugün başladı. Yüze yakın helikopterin eşlik ettiği Taliban’a karşı büyük saldırıda, 15 bin işgalci asker yer alıyor. Helmand bölgesi, tarihinin en büyük çatışmalarından birine sahne oluyor. Bölge halkı akın akın çatışmalardan kaçmaya çalışıyor.NATO ve Afgan hükümetine bağlı güçlerin ortaklaşa düzenledikleri bu büyük saldırının amacı Taliban’ın elindeki bölgeleri tamamen almak.

ABD Başkanı Barack Obama’nın, Afganistan’daki Amerikan güçlerinin, 30 bin askerle takviye edilmesi kararının ardından gelen ve bu bakımdan Washington’un bölgedeki yeni savaş stratejisi için test niteliği taşıyan saldırıyla Taliban’a büyük bir darbe vurulması hedefleniyor.

HALK KAÇIYOR

Operasyona katılan yaklaşılk 60 helikopter, askerleri Marcah’a indirirken, bazı yöre halkının tüm uyarılara rağmen evlerinden çıkarak bölgeden uzaklaşmaya çalışması ise dikkat çekti. İki ateş arasında kalan ve atılan mermilere hedef olmamaya çalışan Afganlılar zor anlar yaşadı.

Bölgedeki çatışmalar hakkında ayrıntılı bilgi verilmiyor ancak şu ana kadar 20 kadar Taliban üyesinin öldüğü ve 3 ABD askerinin hayatını kaybettiği biliniyor.

15 BİN ASKER SALDIRIYA KATILIYOR

NATO’nun Afganistan’daki güçlerinin komutanı Tümgeneral Nick Carter, Marcah ve komşusu Nad Ali bölgesindeki 7 bin 500 askerin militanlara karşı savaştığını belirterek, bu askerlerin 3 bin 500’ünün ABD’li, 2 bininin İngiliz, bin 500’ünün Afgan, 500’ünün ise zırhlı birlik mensupları olduğunu, Afgan askerler arasında birkaç Kanadalı ve Fransız danışman bulunduğunu ifade etti. Carter, kalan 7 bin 500 askerin ise destek ve lojistik operasyonlarıyla görevli olduğunu belirtti.

Bölgedeki Taliban komutanlarından Kari Fazluddin, daha önce Reuters’a yaptığı açıklamada, Marcah’ı savunmak için 2 bin savaşçının hazır beklediğini söylemişti.

Bir cevap yazın