TSK, sakallı diye kimlik kartı vermiyor

Bursa’da ikâmet eden emekli 71 yaşındaki Kıdemli Başçavuş Hüseyin Odabaşı sakallı olduğu için askeri kimlik kartını yeniletemedi. Hüseyin Odabaşı 26 yıl Türk silahlı Kuvvetleri’nde görev yaptıktan sonra Merzifon’ndaki 5. Jet Üssü’nden emekli oldu. Emekliliğinin ardından sakal bırakan Hüseyin Odabaşı, sakalı yüzünden ilk sıkıntısını silah ruhsatını yenilemek isteyince yaşadı. Sakallı fotoğraf verdiği için Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nca silah ruhsatı yenilenmeyen Hüseyin Odabaşı, Hava Kuvvetleri’ne yazdığı yazıda kendisinin hacı olduğunu ve sakalını kesemeyeceğini söyledi. Odabaşı, ikinci şoku ise askeri kimlik kartını yenilemek için gittiği Bursa Nilüfer Askerlik Şubesi’nde yaşadı. Sakallı olduğu için son halini gösteren fotoğrafını ibraz ederek kimliğini yenilenmesini isteyen Odabaşı’nın başvurusu Bursa Askerlik Şubesi’nden döndü.

ASKERLİK ŞUBESİ: SAKALINI KES GEL

Nilüfer Askerlik Şubesi, Genelkurmay’ın emirleri doğrultusunda sakallı fotoğrafların kimliklere konamayacağını bu sebeple sakalsız fotoğraf getirilirse kimliğin hemen çıkarılabileceği bilgisini verdi.
Kimlik alamayan Hüseyin Odabaşı, 31 yıl hizmet verdiği Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sakalı yüzünden kendisine reva gördüğü muameleden çok üzüntü duyduğunu söyledi. 

Vakit

Bir cevap yazın