Almanya’da başörtülü öğrenci okuldan atıldı

Almanya’nın Oberhausen şehrinde bir gymnasiumda (en yüksek seviyeli lise) 2008 yılında onuncu sınıf öğrencisi Müslüman bir kız, başörtüsünden dolayı okul müdürü tarafından sınıftan atılmıştı. Bunun üzerine Müslüman başörtülü öğrenci mahkemeye başvurarak okul müdüründen zor kullandığı için davacı oldu. Düsseldorf Savcılığı şimdi müdür hakkında inceleme başlattı.

Savcı Michael Schwarz ‘Neue Rheinische Zeitung’ isimli gazeteye konuşarak, problemin okul müdürlerinin öğrencilerin kıyafetleri konusunda ne kadar yetkili olduğu sorunu olduğunu belirtti. Bosnalı Müslüman öğrencinin ‘Kimar’ adı verilen ve başıyla birlikte omuzları üzerinden vücudunun üst kısmını örtmesi, gymnasium müdürü tarafından bir problem olarak algılandı. Müdüre göre Bosnalı Müslüman kız öğrencinin taşıdığı örtü bir mesaj imiş ve toplum içerisinde yapılan tartışmalar böylece okula taşınmış oluyormuş.

IGMG’nin internet sayfasında konuyla ilgili verilen haberde, 2009 yılında İçişleri Bakanlığına bağlı olarak yapılan Almanya İslam Konferansında okullarda dini sorunlarla ilgili hazırlanan rapora göre başörtü takmanın okul yönetmelikleri ya da veli sözleşmeleri ile yasaklanamayacağı kaydedilmişti. Ayrıca sözkonusu raporda din özgürlüğü gereği öğrencilerin devlet okullarında dini semboller taşıyabilecekleri veya dini kurallara uygun olarak giyinebilecekleri de belirtilmişti. Yalnızca derslerde iletişime engel olabilecek yüzü kapatan kıyafetlere izin verilmediği eklenmişti. Konferans raporunda ilaveten bir uyarı da yapılarak, kız öğrencilerin başörtülerinin dışlama aracı olarak kullanılmaması, başörtülü ya da başörtüsüz hiçbir öğrenciye baskı aracı olarak da kullanılmaması belirtilmişti.

Mücahid Yıldız-Almanya / Dünya Bülteni

Bir cevap yazın