MEB Ece Nur’u görmezden gelmeye çalışıyor

Diyarbakır milletvekili ve BDP genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın, Diyarbakır Merkez Hamravat İlköğretim Okulunda okuyan 12 yaşındaki Ece Nur Özel’in başörtüsü taktığı gerekçesiyle başka bir okula sürgün edilmesi ile ilgili Meclis’e verdiği soru önergesi cevaplandırıldı. Demirtaş’ın Diyarbakır Merkez İlköğretim Okulunda Okuyan Ece Nur’un başörtüsü taktığı gerekçesiyle başka bir okula sürgün edildiğine dair soru önergesine cevap Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’dan geldi. Çubukçu cevabında, başörtüsü taktığı gerekçesiyle okuduğu okuldan ve ders arkadaşlarından koparılıp oturduğu evin kilometrelerce uzağındaki bir okula sürgün edilen 12 yaşındaki Ece’nin eğitim hakkının elinden alınmadığı ve kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı hareket ettiğinden dolayı sürgün edildiği ifade edildi.

Cevapta, Ece Nur’un mevcut kılık kıyafet yönetmeliği çerçevesinde eğitimine devam ettiği vurgulanarak yasağın keyfiliği bir kez daha resmi olarak belgelenmiş oldu.

İki Defa Sürgün Edilen Ece Nur Özel

Diyarbakır merkez Hamravat İlköğretim Okulu’nda başörtüsü taktığı gerekçesiyle önce sınıf arkadaşlarının gözleri önünde sınıftan çıkarıldı. Neye uğradığını anlayamayan Ece’ye ikinci şok, ikna odalarına alınmak oldu. Yasakçılara taviz vermeyen küçük Ece’ye tutanak imzalatılmak istendi. Bu da olmayınca “zorunlu eğitim ilkesi” ihlal edilerek sürgün edildi. Karara itiraz edilince okul yönetimi Ece Nur’un kaydını yine yenilemek zorunda kaldı. Ece’nin kararlı direnişi karşısında uğradığı ağır yenilgiyi hazmedemeyen okul yönetimi, küçük kızla savaşı sürdürerek, Ece’yi tekrar Vali Nafiz Kayalı Yatılı İlköğretim Bölge Okuluna sürgün etti. 

Küçük Ece, sürgün edildiği Vali Nafız Kaya İlköğretim Bölge Okulunda uğruna sürülmeyi göze aldığı başörtüsüyle okuluna devam etmekte.

Islah-Haber

 

Bir cevap yazın