Kütahya (20) Rütbeli darbecilerden sonra şimdi de cübbeli darbeciler işbaşında!

Kütahya İnanç Özgürlüğü Platformu 20. hafta basın açıklamasında HSYK’nın aldığı karar kınanırken Danıştay ve HYSK gibi yargı organlarının darbe planlarını halı altına saklamaya çalıştığı belirtildi. “28 Şubat post modern darbenin ardından geçen süreçte ortaya çıkan darbe planları, ordu içindeki çete yapılanmalarının ifşa olmasıyla ordu sorgulanır olmuştur. İşte bu nokta da rütbeli darbecilerin sonu yaklaşırken cüppeli darbeciler Danıştay ve HSYK üzerinden kendini göstermiştir.”

20. Hafta Kütahya İnanç Özgürlüğü platformunun Basın açıklaması

RÜTBELİ DARBECİLER HESAP VERİRKEN, CÜBBELİ DARBECİLER İŞ BAŞINDA

Bu ülke de Osmanlının son zamanlarından Türkiye’nin bugününe kadar ittihatçi bir zihniyetle yönetildiğini görmekteyiz. Cumhuriyetin kurulması ile de “tek parti, tek millet, tek devlet ” anlayışı ile halk hep resmi ideolojinin kıskacında kalmıştır. Bu cendereden kurtulmak için çırpındığında ise askeri darbelerle hizaya getirilmeye çalışılmıştır. 28 şubat post modern darbenin ardından geçen süreçte ortaya çıkan darbe planları, ordu içindeki çete yapılanmalarının ifşa olmasıyla ordu sorgulanır olmuştur. İşte bu nokta da rütbeli darbecilerin sonu yaklaşırken cüppeli darbeciler Danıştay ve HSYK üzerinden kendini göstermiştir.
Danıştayın daha ıslak imzalı katsayı kararı kurumamışken hemen ardından HSYK’nın 2. Ferhat Sarıkaya olayı hukukun temellerini dinamitlemiştir.HSYK bilmeli ki eğer hukuku çökertirse bu enkazın altında ilk kalacak olan kendisi olacaktır.Ergenekon, çetelecilik gibi ağır suçlarla soruşturma başlatılan ve mahkeme kararıyla tutuklanan istihbarat rütbeli askerler ve savcılar HSYK’nın bu kararıyla bu kurulun kanatları altına aldığı izlenimi uyandırmaktadır. HSYK’nın soruşturma sürecinde ki bir dava da tavsiyede dahi bulunmaması gerekirken bu davayı yürüten savcıların yetkileri alınmış, üzerlerinde soruşturma başlatılmıştır. Bu ise darbe planlarını araştıran yargı mensupları için bir göz dağı niteliğindedir.HSYK nın bu ve daha önceki aldığı çıkışlarıyla halk nezdinde meşruiyetini kaybetmiştir.HSYK bu tarz aldığı ideolojik kararlarla hukukun gücünden ziyade güçlünün hukukuna hizmet eder olmuştur.

HSYK ideolojik ve siyasi çıkışları dolasıyla hesap vermeleri gerekmektedir.ama ne acı ki bu kadar hukuksuzluğa rağmen hesap sorması gereken sistemin kurumları birbirlerini örtbas etmeye çalışmaktadır.Bugün için bu kurumlardan hesap sorulamasa da bir gün haklının ve hukukun yanında olan insaf sahibi yetkililerce halka hesab vereceklerdir. Danıştay, HSYK gibi yargı organları ve darbe düzeninin devam etmesi için saf tutan herkesin artık şunu bilmesi gerekir. Halk üzerindeki bu darbe komploları nereye kadar halı altına süpürülecek. Artık bu halı darbe planlarını kaldırmıyor. Artık bizim bu şekilde hukukun mundar edilmesini de midemiz kaldırmıyor. Bu sorunların temel çözüm noktası herkes için hukukun ve adaletin teminatı olacak yeni sivil bir anayasanın acilen hazırlanması gerekmektedir.Bunu başarabilmenin yolu haklarımız için azimle mücedele etmekten geçer.Biz inanıyoruz ki mazlumlar kazanacak zalimler hesap verecek.

Kütahya İnanç Özgürlüğü Platformu adına
Hakan Özkul

Bir cevap yazın