Darbecilik iflah olmaz bir bulaşıcı virüs

Bir askere darbecilik virüsü bulaşınca artık iflah olmaz. 27 Mayıs darbecileri hayatlarının sonuna kadar kendilerini ‘ihtilalci’ olarak gördüler… Yani cuntacılık hastalığı tüm orduyu sarmıştı 27 Mayıs’ın ardından. 9 Mart girişimi, 12 Mart ve 12 Eylül bu pisliğe bulaşanların eseridir. Silah zoruyla iktidar ve imtiyaz sahibi olunduğunu görenler akıllarından silememişlerdir darbeyi. 12 Eylül darbecisi Kenan Evren boşuna; ‘bugün olsa yine yapardım’ demedi. Virüs hâlâ vücudunda. Bu bir hastalık; tedavisi de yargı. Cuntacılıktan ancak yargılanarak arınabilirler…

Balyoz planı da 28 Şubat’ta kanına darbecilik bulaşanların eseri…

Darbelere baktığımızda 1. Ordu’suz darbe olmadığını göreceksiniz. Dün gözaltına alınanlardan iki orgeneral 1. Ordu’nun eski komutanları. Çevik Bir gibi. Burada ilginç harp oyunları yapılırmış hep. Örneğin 27 Mayıs darbesinden birkaç ay önce de 1. Ordu’da harp oyunu yapılmış. Hem de dönemin Kara Kuvvetleri komutanı ve cuntacıların lideri Cemal Gürsel’in katılımıyla.

27 Mayısçı Numan Esin anılarında bakın nasıl anlatıyor bunu: ‘Cemal Gürsel’i ilk defa ihtilalden iki ay önce İstanbul’da gördüm. Bir harp oyunu yapılmıştı. Ben, kurmay subayı olarak oyunu hazırladım. 1. Ordu Bölgesi’ndeki ordu komutanlarının idaresinde bütün kolordu ve tümen komutanları katıldılar. Misafir komutan olarak Cemal Paşa gelmişti. Şöyle bir konuşma yaptı: ‘Arkadaşlar, memleket çok güç ve tehlikeli bir durum içinde. Bu durumda, kuşkusuz bize de görevler düşecektir’. Onu dinleyince dedik ki; demek söylenenler doğru; Cemal Paşa da bu işin içinde.’ (s.100)

İşte böyle, cuntacılık bulaşıcı ve kalıcı… Balyoz, 28 Şubat’ın devamıdır, 28 Şubat da öncekilerin. Cumhuriyet döneminde bütün cuntaların ve darbelerin anası da 27 Mayıs’tır. Ve şimdi bu meş’um olayın 50. yılındayız. Katılanlardan ve kalıntılarından hesap sormak için sembolik bir yıl… Balyoz soruşturması geriye doğru darbeler ve darbecilerle yüzleşmenin başlangıcı olabilir. Bir elli yıl daha beklemeyelim..

İhsan Dağı, Zaman

Bir cevap yazın