Halk hata yapar mı?

Bu ülke nereye gidiyor?” sorusunun cevabını verecek olanlar, bu soruyu endişeyle soranlar; yani halk, yani biziz. Bu ülkenin nereye gideceğine biz karar vereceğiz.Hiçbir güç, hiçbir komplo ve hiçbir silah halkın gücünü altedemez… Artık politikanın duayeni haline gelen Bülent Arınç’ın, umutsuz bir savaş yürüten darbecileri sandıkla tehdit etmesi bu yüzden çok etkili bir hamle. Sonunda hesap halkın önüne gelecek. Şaşkınlık ve endişe içinde “bu ülke nereye gidiyor böyle?” diye soranlar, gördüklerini, gözlediklerini ve vardıkları sonuçları bir siyasî tercihe dönüştürecekler. Darbeciler her zaman hata yaparlar. Nitekim yaptılar… Halk hata yapmıyor. Sabırla bekliyor ve darbecilerin hatalarını da dikkatle tashih ediyor. Bugün olduğu gibi.

Meydan boş değil. Türkiye artık çok sesli hale geldi. Bilgi ve haber tekeli darbe planlayanların ve darbe planlayanlara sivil destek sağlayanların elinde değil…

Fırtınalar dar alanda, yani devletin zirvesinde koptuğu için çok ses getiriyor. Sona ermesi ve düzelmesi de çok kolay. Soruları bir de şöyle soralım.

Cumhurbaşkanı’nın görev süresini tartışmaya açanların, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün arkasındaki halk desteğini değiştirme güçleri var mı?

Başbakan’ı siyasî yasaklı hale getirmek için planlar yapanların, halktan görecekleri karşılık ne olur?

Silahla, komployla devlet üzerinde hak iddia edenlerin bu ülkeye, bu halka kazandıracakları bir şey var mı?

O zaman merak etmeyelim.

Tutacak tek hesap var. O da halkın hesabı.

70 milyonun sağlamasını tek tek ve defalarca yaptığı bir hesapta hata olabilir mi?

Mümtaz’er Türköne, Zaman

Bir cevap yazın