Kudüs halkı dini mekanların gasbına karşı harekete geçti

Filistinli yerel kaynaklar, Siyonist işgal yönetimi başbakanı Benyamin Netanyahu’nun Hz. İbrahim ve Bilal bn. Ebi Rebah camilerinin ulusal tarihi eserler listesine alındığını açıklaması üzerine alınan kararı protesto etmek için Kudüs şehrinin birçok bölgesinde gösteriler yapıldığını ve göstericilerle işgal askerleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandığını belirtiyorlar.

Görgü şahitleri, 23 Şubat Salı, sabah saatlerinden itibaren işgal askerlerinin gerçek ve plastik mermileri ile göz yaşartıcı bombalarına taşlarla karşılık veren Şu’fat mülteci kampındaki gençlerin yollara barikatlar kurduklarını, lastik yaktıklarını ve çıkan şiddetli çatışmalar üzerine işgal askerlerinin kampın ana girişini kapattıklarını ifade ettiler.

Gösterilerin şehrin diğer mahallelerine yayılmasını önlemek amacıyla Kudüs’ü adeta askeri kışlaya dönüştüren işgal askerlerinin, gösterileri bastırmak için sert müdahalede bulundukları belirtiliyor.

 

“İşgal Devletinin Haremi İbrahim İle İlgili Kararı Kendisi Gibi Batıldır”

Filistin Meclisinin, Gazze’deki binasında işgal yönetiminin Hz. İbrahim ve Bilal bn. Ebi Rebah camilerini ulusal tarihi eserler listesine alma kararını protesto etmek için düzenlediği eyleme katılan İslamî Cihad Hareketi liderlerinden Halid el-Bataş, işgal hükümetinin aldığı bu kararın Filistin topraklarında işgalin batıl oluşu gibi batıl olduğunu belirterek, “Batıl üzerine kurulan şey de batıldır. Düşmanın bir daha böyle bir karar almaması için ona anladığı dil olan güç, direniş, birlik ve beraberlikle karşı koymak gerekir” şeklinde konuştu.

Eylemde direniş grupları adına konuşan İslami Cihad liderleri el-Bataş, Filistin halkının Siyonistlerle devam eden tarihi savaşın düşman lehine sonuçlanmasına asla razı olmayacağını vurgulayarak, “Çünkü işgal devleti, Filistin topraklarındaki tarihi varlığını ispat edemez. O nedenle kendine yalanlarla dolu uydurma bir tarih oluşturmak için buradaki tarihi İslamî eserleri çalıp kendine mal etmeye çalışıyor” dedi.

Filistin Enformasyon Merkezi

Bir cevap yazın