Başörtülü ninenin mücadelesi sonuç verdi

Yıllardır uğradığı haksızlıklara karşı verdikleri mücadele sonucunda olumlu sonuçlar elde edemeyen başörtülü kadınlar, ilk kez sonuç aldı. Geçtiğimiz yıl mide ağrısı nedeniyle Eskişehir Alanönü Sağlık Ocağı’na tedavi olmaya giden başörtülü kadını muayane etmeyen doktora ihtar verildi.2009 yılı Eylül ayında, Eskişehir ili, Alanönü Sağlık Ocağı’na şiddetli mide ağrısı şikayeti ile başvuran Fatma Arduç, Alanönü Sağlık Ocağı’nın aile hekimi Dr. Gülsen Yener tarafından önce başörtüsüyle muayene edilmek istenmeyen, sonra da “kimlikteki başörtülü fotoğrafın hastaya benzemediği” gerekçesi ile muayene edilmemişti.

Söz konusu olay üzerine, MAZLUMDER İstanbul Şubesi harekete geçerek Sağlık Bakanlığına “ailenin iddiaların araştırılması ve doğru olması halinde doktor hakkında işlem başlatılması” talepli bir yazı gönderip cevabi yazı istedi.

Sağlık Bakanlığı’nca gönderilen cevabi yazıda, “Dr. Gülsen Yener hakkında inceleme başlatıldığı ve meslek ilkelerine aykırı hareket ettiği tespit edildiği ifade edilerek ilgili doktorun ihtar edildiği” bilgisi verildi.

Dr. Yener’in tabi olduğu mevzuat gereği, Yener ikinci kez meslek ilkelerini ihlal eden bir fiil işlerse sözleşmesi sona erecek.

Platform Haber

Bir cevap yazın