“Kaldırın başörtüsü yasaklarını” imza kampanyası

Ayrımcılığa Karşı Kadın Hakları Derneği (AKDER), başörtüsü yasağının kaldırılmasını gündemleştirmek için bir imza kampanyası başlattı. Kampanya bildirisinde, “Aşağıda imzası bulunan kurum ve kişiler olarak bizler darbeler tarihi ile yüzleşme inisiyatifinin toplumun çeşitli kesimleri tarafından ortaya konduğu ve darbe planlayanların yargılandığı bu süreçte 28 Şubat’ın temel taşı olan bu vahim yasağın ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz.

Bizler “bu ülkede kadınların kıyafetleri yüzünden aşağılanmasını, haklarının gasp edilmesini, tacize uğramalarını istemiyoruz” diyen herkesi bu ahlaksız yasağa karşı sesini yükseltmeye ve ‘ama’sız bir mücadeleye çağırıyoruz. Hükümeti de bu vahim yasağı hayatın her alanından kaldırması için derhal göreve davet ediyoruz. Başörtülü kadınların sabırla yaşayacağı bir 987 yılı daha yok!” ifadelerine yer verildi.

Konuyla ilgili ayrıca AKDER, 28 Şubat darbesinin 13. yıldönümünde Taksim Hill Otel’de 26 Şubat 2010 Cuma günü saat 11.00’de bir basın toplantısı düzenleyecek.

Başörtülü kadınların sabırla yaşayacağı 987 yılı daha yok!

Blog sitesinde imzaya açılan bildiriye aralarında yazar ve gazetecilerin, siyasi parti temsilcilerinin ve sivil toplum kuruluşlarının olduğu birçok isim ve kurum da destek verdi.

Bildiriye Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde başörtüsü eylemleri düzenleyenler platformlarla bazı bileşenleri de destek veriyor.

Siz de aşağıdaki adresten yasak karşıtı kampanyaya destek verebilirsiniz.

http://28subat1000yilsuremez.blogspot.com

Platform Haber

One thought on ““Kaldırın başörtüsü yasaklarını” imza kampanyası

  • medeniyet demek açmaksa bedeni desene ey zalim düşmanlar hayvanlar sizden daha medeni

Bir cevap yazın