Akyazı (160) 28 Şubat tasfiye edilmelidir

Akyazı başörtüsüne özgürlük platformunun düzenlemiş olduğu 160. basın açıklamasında beraberiz. Siyasi gündemin darbe planlarıyla meşgul olduğu bugünlerde halkımızın başına balyoz indirmeye çalışan darbeci ve çarpık zihniyet mensuplarının ülkemizi nasıl bir felakete sürüklemeye çalıştıklarını ibretle seyrediyoruz.

Halkının can ve mal güvenliğini sağlamakla görevli olan askeri yetkililerin ay ışığı, sarıkız, kafes ve balyoz gibi darbe planlarıyla gerçekte ülkede kaos çıkarmak ve toplumu kafese sokmak için akla hayale gelmeyen senaryoları uygulamak için fırsat kolladıkları bir ülkede yaşıyoruz. Camilerin bombalanması, cemaatin katledilmesi, Müslüman halkın değerlerine saldırılması gibi planlar hepimizin kanını donduran faaliyetlerdir ve lanetlenmelidir. Basına yansıyan planlarda yer alan ifadeler, cuntacıların İslam ve Müslüman halkın değerlerini nasıl aşağıladıklarını ve bir tehdit olarak gördüklerini yansıtan utanç verici beyanlardır. Cuntacılar, başörtüsüne karşı amansız bir mücadele için ant içmekte, askeri personel arasında dindar olduklarından şüphelenilen subay ve astsubayların fişlenmesi ve takip edilmesini ısrarla istemektedir. Hala bu köhne ve kokuşmuş zihniyetin yönettiği bir kurum,bu halkın inanacağı ve güveneceği bir kurum olabilir mi?

Türkiye’de askeri bürokrasi ve yargı bürokrasisi el ele vererek temel hak ve özgürlükleri sınırlamak istemektedir. Danıştay’ın YÖK tarafından gerçekleştirilen katsayı düzenlemesini ikinci kez iptal etmesi, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun Erzincan’da Kuran Kurslarını basan ve Ergenekon örgütü bağlantısı nedeniylede soruşturma geçiren ve tutuklanan Başsavcı hakkında yasal işlem yapan savcıların görev alanına müdahale ederek yetkilerini iptal etmesi de gösteriyor ki ülkemizde yargının bağımsızlığından söz etmek mümkün değildir. Yargı reformu ile birlikte askeri bürokrasinin yetkilerinin sınırlandırılması için de yasal düzenlemeler acilen yapılmalıdır.

Hükümetin biran önce darbe anayasasını tamamen değiştirerek insan haklarına dayalı, özgürlükleri esas alan sivil bir anayasayı meclis gündemine getirmesini bekliyoruz. Yaşadığımız sorunların kaynağında bulunan 82 darbe anayasası ile özgürlüğümüzün ve güvenliğimizin sağlanamayacağı açıktır. Artık halkımız yeni darbe planlarıyla karşılaşmak istememektedir. Darbeci zihniyetlerin tüm kurumlarda tasfiyesini ve milletin inanç değerlerine bağlı bir anlayışın devlet kurumlarında bulunmasını arzu etmektedir.

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu

Mazlum-der Akyazı Şube Başkanı Burhan Cimşit

Bir cevap yazın