Irkçı vekili protesto için başörtüsü takıyor

Yaptığı propaganda konuşmalarında, yerel yönetimlerde söz sahibi olduklarında, belediyelerde ve belediyelerden sübvansiyon alan kurum ve kuruluşlarda çalışan başörtülü Müslümanların işine son vereceklerini söyleyen aşırı sağcı Özgürlükler Partisi lideri Geert Wilders’e ilk tepki Hollandaca öğrenmeni Doç Dr Jos Baisjens’ten geldi.Het Plein Kolejinde öğretim üyeliği yapan Doç. Dr. Jos Baisjens ateist olmasına rağmen ülkede yaşayan 1 milyona yakın Müslümanı dışlayıcı hareketlere tepki olarak okula giderken ve mahallede, başörtüsü takarak tepkisini gösterdiğini söyledi.

Politikacı olmadığını ancak bir eğitimci, bir baba, bir eş ve ülkesinin vatandaşı olarak bunu kendine görev edindiğini söyleyen 43 yaşındaki Doç. Dr. Jos Baisjens, Geert Wildersin Müslümanların başörtüsüne karşı söylemlerinin bir eğitimci ve bir insan olarak kendisini rencide ettiğini söyledi. Ateist olduğunu ancak inançlarla alay edilmesine ve dışlamaya karşı olduğunu ifade eden Baisjens, herkesin dininin gereğini özgürce yerine getirebilmesi gerektiğini, insanların dini özgürlüğünü kısıtlayanların önüne engel koyulması gerektiğini, bu yüzden de böyle bir eylem gerçekleştirdiğini söyledi.

Günlük hayatında ve okul müdürünün izniyle okulda da başörtüsü taktığını ifade eden Baisjens, tepkisinin ses getirdiğini ve binlerce kişinin internetten kendisine ulaşarak teşekkür ettiğini belirtti. Protestosunun, Hollanda medyası tarafından okullarda başörtüsünün kaldırılmasına yönelik bir protesto olarak yansıtıldığını ifade eden Baisjens, amacının Geert Wildersin konuşmalarına karşı bir tepki göstermek olduğunu söyledi. Tepkisini sonuna kadar devam ettireceğini belirten Baisjens, okullarda ve devlet dairelerinde başörtüsü takılmasına karşı olmadığını, tepkisinin başörtülü kişilere destek amaçlı olduğunu ifade etti. Baisjens amacının kesinlikle reklam veya şov olmadığını vurguladı.

Zaman

Bir cevap yazın