Akyazı (161) Ece Nur ve arkadaşları yalnız değildir!

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu’nun düzenlemiş olduğu 161. basın açıklamasında beraberiz. 12 yaşındaki Ece Nur ÖZEL’in mağduriyeti devam ederken başörtülü iki kız öğrencinin de keyfi yasağa maruz kaldıkları ortaya çıktı.

Diyarbakır’da Hamravat ilköğretim okulunda başörtüsü taktığı gerekçesiyle okuldan atılıp sürgün edilen 12.yaşında Ece Nur ÖZEL’in mağduriyeti giderilecek diye beklerken, Diyarbakır şair sırrı hanım ilköğretim okulu sekizinci sınıf öğrencisi Büşra AYATA ile Yenişehir ilköğretim okulu sekizinci sınıf öğrencisi Sebiha ALAŞ adlı öğrenciler okula başörtülüleriyle geldikleri gerekçesiyle okul yönetimleri tarafından önce ikna yoluyla başları açmaları istenmiş öğrenciler başlarını açmayınca da tecrit ve sürgün yoluna gidilmiş. Hatırlatırız böşörtüsü Allah CC emri Kur’anın hükmüdür.Halkı Müslüman olan bu ülkede hiçbir bürokrat,hiç bir müdür ve hiç bir memur keyfiyet içerisinde başörtüsünü yasaklama hakkına sahip değildir.

İslam karşıtlığını, başörtüsü yasağı üzerinden sürdürenlere sesleniyoruz bu yaptığınız insafsızlıktır, bu yaptığınız vicdansızlıktır, bu despot zihniyeti lanetliyoruz.

Mağdur edilen ece nur özel, Büşra AYATA ve Sebiha ALAŞ’ı ve ailelerinin yanında olduğumuzu mağduriyetleri giderilene kadar desteğimizi devam ettireceğimizi belirtiyoruz.

İktidardakiler ve ilgili bakanlar mağduriyetleri artık görün ve gereken çözümleri ortaya koyun, inanç özgürlüğünün önündeki engeller tamamen bitmedikçe yasaklar tamamen son bulmadıkça açılımdan istenilen neticenin alınmasının zorluğunu, herhalde farkındasınız.

‘Geçmişini inkar edenlerin geleceği de karanlık olur’

İslami kıyafetlerden olan çarşafı bu topraklar üzerinde yaşayan Müslüman kadınlardan bazıları tercih ederek giymektedirler. Aynı giysilerin tarihin her döneminde ve bugün de ülkemizde ve diğer ülkelerde giyildiği bilinmektedir. Asırlarca dünya milletlerine örneklik yapan ecdadımız Osmanlı aynı zamanda hilafet makamıyla da önderliğini ispat etmiştir. Soruyoruz? Hilafetin kalkmasını kutlamak lüksünü kendilerinde gören CHP Mersin kadın örgütü Müslüman kadınların giysilerinden olan çarşafı hayasızca yırtmak, alay etmek cesaretini nerelerden alıyorlar. CHP idarecilerini geçmişini inkar eden örgütlerini ve komisyonlarını ikaz etmeye davet ediyoruz. İnanç özgürlüğünün önündeki engellerin tamamen bittiği günler temennisiyle.

Gelecek hafta cumartesi günü saat 12:30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz.

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu adına
Mazlum-der Akyazı sözcüsü
İrfan ALEMDAR

Bir cevap yazın