Kocaeli (255) Ece Nur için adalet ve özgürlük!

Başörtülü öğrencilerinin üniversitelere girmesi önündeki yasaklar devam ederken İlköğretimde okuyan Ece Nur Özel kardeşimiz kendi arzusuyla taktığı başörtüsüyle okuluna devam ediyor. Hatırlarsanız daha önceki açıklamalarımızda Ece kardeşimizin mağduriyeti konusuna değinmiştik. Zamanımızın yüz karası olarak sürgün edilmiş ve okuduğu okuldan ve arkadaşlarından koparılarak kilometrelerce uzağa gönderilmişti.
Konu ile ilgili bir soru önergesine verilen cevapta Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ”Kılık Kıyafet Yönetmeliğine ‘’uymadığı gerekçesiyle Ece Nur’un okulunun değiştirildiği ve mevcut yasalara uygun olarak devam ettiğini ifade etmiştir. Fakat Ece Nur kardeşimiz başörtülü bir şekilde eğitimine devam etmektedir.

Kişisel tercihi ile örtünen ve okuluna devam eden öğrenciler kervanına son olarak Saliha Ataş ve Büşra Ayata kardeşlerimiz katılmışlardır. 90’lı yıllarda insan haklarına aykırı biçimde oluşturulan sıkça eleştirdiğimiz ikna odalarının benzerleri maalesef şu anki yöneticiler tarafından Diyarbakır’da kurulmuştur. Devam zorunluluğu olan ilköğretimde, okul idaresi kanunsuz bir şekilde 10,11 yaşında reşit olmayan bu çocuklara ‘’Başörtülü geldiğim için cezayı kabul ediyorum”şeklinde belgeler imzalatmakta ve akranlarının yanında kişiliği zedeleyici psikolojik baskılar uygulanmaktadır. Yine bazı öğretmenlerimiz bu kızlarımızı derslere almamaktadır.

‘’Kol kırılır yen içinde kalır” veya ‘’Hükümet yıpranmasın”mantığı ile hareket eden bir kısım zevata Adalet, Hakkaniyet ve Özgürlüğün herkes için tesis edilmediği bir ortamda toplumsal barışın nasıl sağlanabileceğini soruyoruz ve hesap gününü hatırlatıyoruz.

Bin yıl sürecek denen 28 Şubat darbesinin sona erdiğini zannedenlerin Başörtüsü yasağına ve yasak karşısındaki konumlarına bakmaları gerekmektedir. Hukuku ayaklar altına alan ve temel hak ve özgürlükler pranga vuran hatta başörtülü oldukları için hastaların hakkını bile elinden alan yasaklar kalkmadıkça 28 Şubat Darbesi devam edecektir.

KOCAELİ GÖNÜLLÜ KÜLTÜR TEŞEKKÜLLERİ PLATFORMU adına
MAZLUMDER Kocaeli Şubesi
Medine KÜÇÜK

Bir cevap yazın