“Müslüman olmayan bir ordunun mensubu olmayacağım”

5 aylık askerlik süresi, neyin ne olduğunu görmeme vesile olmuştur. Müslüman olmayan bir ordunun mensubu olmayacağım. Zulme karşı sessizlik zulümdür. Bundan sonra asker değilim, hakkımda açılacak bütün davaları ve iddiaları reddediyorum. Ne firardayım ne de kaçağım. Bu zorunlu askerlik görevini reddediyor, vicdani reddimi açıklıyorum.”Muhammed Serdar Delice, 5 aylık asker. Enver Aydemir’den sonra dinî inancı nedeniyle Türkiye’de askerlik yapmayı istemeyen Delice, askerliğini yaptığı Malatya 2. Ordu Komutanlığı’nda izne geldikten sonra bir daha geri dönmek istemediğini belirterek, vicdani retçi olacağını açıkladı. Kendisini dinine bağlı bir Müslüman ve milliyetçi olarak tanımlayan Delice, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde vicdani reddini açıkladı.

2 çocuk babası ve 27 yaşında olan Muhammed Serdar Delice, bu ülkede “hayli düşmanlar” yaratıldığını ve kandırıldıklarını söyledi. Askerliği sırasınca ordunun nasıl bir ordu olduğunu gözlediğini ifade eden Delice, zulmün olduğu bir orduda askerliğe devam etmeyeceğini ifade etti. Delice’nin diğer vicdani retçilerden ayrılan tarafı ise Müslüman kimliğinin yanı sıra milliyetçi bir bakışa da sahip olması…

“Yalanlarla Kandırıldık; Kürt Kardeşlerimizi Hedef Aldık!”

İHD’de yaptığı basın toplatısında şöyle konuşmuş Muhammed Serdar Delice: “Bizler bu ülkede Çanakkale destanları ile büyüdük. Kendimize Osmanlı’yı örnek, Kuran-ı Kerim’i kılavuz rehber edindik. Dedik ki: Allah Allah, dedik ki: Hak birdir, ümmet tek’dir dedik. Hoşgörüyü sadakati Atilla’dan, Selahattin-i Eyyubi’den öğrendik. Bizler yıllarca üç kıtaya hükmettik. Ama ne silahla ne de zorbalıkla. Maneviyatla, imanla, hoşgörümüzle sahip çıktık bütün uluslara. Fakat yozlaştık, unuttuk geçmişimizi. Kendimize hayali düşmanlar yarattık. Kürt kardeşlerimizi hedef aldık. Yıllarca bir takım yalanlarla kandırdık gençliğimizi…

Şu anda ise artık maskeler düşmüştür. 5 aylık askerlik süresi, neyin ne olduğunu görmeme vesile olmuştur. Müslüman olmayan bir ordunun mensubu olmayacağım. Zulme karşı sessizlik zulümdür. Bundan sonra asker değilim, hakkımda açılacak bütün davaları ve iddiaları reddediyorum. Ne firardayım, ne de kaçağım. Bu açıklamamdan sonra, en yakın Emniyet Müdürlüğü’ne bana ulaşabilecekleri telefonumu ve adresimi bırakacağım. İçinde bulunduğum psikolojik ve sosyo-ekonomik durumum zaten benim firari yaşamama uygun değildir… Bu zorunlu askerlik görevini reddediyor, vicdani reddimi açıklıyorum… Saygılarımla.”

Haber 5

One thought on ““Müslüman olmayan bir ordunun mensubu olmayacağım”

  • Bu kardeşimizden cenabı Allah razı olsun ve bu kutlu direnişinde ayaklarını sabit kılsın yardım etsin amin.TSK asla müslüman değildir. Aptes almış farz namazına durmak üzere olan arkadaşlara yetişmek üzereydimki beni gören üstteğmen nereye gittiğimi sordu,bende namaza değince dur beraber gidelim dedi.Arkadaşlar farza durmuştu ben tam aralarına katılacakken bana dur dedi üstteğmen.Sonra arkadaşlar namızı bitirdi ve üstteğmen bize neden namaz kıldığımızı sordu, üstteğmen dediki: Kaç tane terörist vurdunuzda namaz kılıyorsunuz.Arkadaşlardan biride cevapladı,gördükte vurmadıkmı.Üst teğmen bizim namaz kılmamıza cok sinirlenmişti,namaz kılmamamızı zaten yaptığımız askerliğin kutsal olduğunu falan anlattı arkasındanda derseneya cağırıldık.Dersin konusuda Atatürk tü.. Daha sonra alay komutanlığı tarafından camide üniforma ile namaz kılmamız yasaklandı ayrıca mesai saatlerindede namaz kılmamaız yasaklandı.Koğuşta ne kadar Kur´an ve dini kitap varsa hepsi toplandı.Evet ben bunların hepsine bizzat şahit oldum Allah´ta şahittir cellecelalühü.

Bir cevap yazın