Üniversitede İlk ”Kürt Dili ve Edebiyatı” Konferansı

Mardin Artuklu Üniversitesi’nde gerçekleşen konferansa yoğun ilgi gösterildi. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadri Yıldırım ve öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman Adak’ın verdiği konferansa akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. “Klasik Türk ve Kürt Edebiyatının Kesişme Noktası” başlıklı konferansta ilk konuşmayı yapan Prof. Dr. Yıldırım, Türk ve Kürt edebiyatından örnekler vererek, Mem-û Zîn divanını okudu.Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman Adak da, konuşmasına, Kürt edebiyatı hakkında bilgiler vererek başladı.

Adak, “Kürtçe’nin Türkçe’yle kesişme noktasını belirleyemememizdeki sebep, Kürtler’in aslında Kürt yazarların, Kürt şairlerin Kürtçe’de eser verme geleneklerinin adetlerinin olmamasıdır. Örneğin İdris-i Bitlisi kendi dönemine kadar yaşayan sekiz Osmanlı padişahını anlattığı ‘Heşt Behişt’ eserini Farsça olarak manzum bir şekilde kaleme almıştır. Safeviler döneminde ilk kez günümüz Farsçası ile divanlar yazılmaya başlanmıştır. Bu dönemde ilk defa Farsça divan yazan bir Kürt şairidir. Bessami Kurdî Sistani isimli şair, her iki edebiyattan örnekler vermiştir” dedi.

Kürtler’in Türklerle tarihte ilk buluşmasının 9. asra dayandığını işaret eden Yrd. Doç. Dr. Adak, “Türkmenler Anadolu’ya akınlar düzenlerken Azerbeycan bölgesindeki Kürt devletlerinden özellikle Şeddadilerle karşılaşmışlar. Daha sonra Selçuklular Silvan merkezli Mervanilerle karşılaşmışlardır” şeklinde konuştu.

Mardin Artuklu Üniversitesi’nde kurulan “Yabancı Diller Enstitüsü”, önümüzdeki yıl öğrenci almaya hazırlanıyor.

(AKnews)

Bir cevap yazın