Dağa çıkma yaşı 14’e inmiş, hâlâ neyi bekliyorsunuz?

Kurtuluş Tayiz, Taraf’daki yazısında Yeni Aktüel Dergisi’nden İrfan Aktan’ın Güneydoğu seyahetinden izlenimlerini aktarmış. Aktan’ın söyledikleri dikkat çekici: “”Hayatta başka bir ihtimal olmadığını düşünüp dağa çıkan gençlerin sayısında ciddi bir artış yaşanmış Yüksekova’da. Taraf gazetesinin Hakkâri muhabiri Ömer Oğuz, sonbahardan bu yana sadece Yüksekova’da 120 civarında gencin dağa çıktığını söylüyor. Fakat esas vahamet, dağa çıkan çocukların yaş sınırının 13-14’e kadar inmiş olması. 14 yaşındaki oğlu bir ay önce dağa çıkan kadının aklını yitirdiğini söylüyor arkadaşı: Eve gitmiş, bakmış oğlu yok. Kafasını duvarlara vuruyormuş her akşam. Sınır köylüleri görmüş oğlunu. Ayakları ıpıslak, bakışları şaşkın. Ne yapacak ki o zavallı; daha yeni sütten kesilmiş.” Gerçekten de son derece ciddi bir durum.

Kurtuluş Tayiz de soruyor: “Dağa çıkma yaşının bu kadar düşmesinin nedeni acaba ne olabilir? Çatışmaların önceki yıllara göre en düşük olduğu bir dönemde çocukları dağa çıkmaya zorlayan ne?”

Tayiz’in sorusuna verdiği cevaba katılıyoruz: “Polise taş atmayı “terör suçu” kapsamına sokan düzenlemenin, bunun başlıca nedeni olduğu açık. Hapis cezasıyla karşı karşıya olan çocuklar dağa çıkmayı bir kurtuluş olarak görmeye başladılar. Cezaevi yerine dağı tercih ediyorlar. Gösterilere katılan çocuklar bir şekilde sıkı bir polis takibiyle yakayı ele veriyorlar. Sokağın özgür havasına karşı koyamayan çocuklar ya polis kamerasına takılmıştır ya cebinde yarım limonla yakalanmıştır ya sırtı terlemiştir ya da elinde taş izi vardır… Polisten kaçmanın zorluğu çocuğun yakasını bırakmaz. Yani cezaevinden kurtuluş yoktur.”

Gösterilere katıldığı ve bazıları taş attığı için yaşlarından çok ağır ceza alan çocuklara dağın yolu açan maalesef Terörle Mücadele Kanunu’nun adaletsiz hükümleridir.

Birkaç gün önce haklarında emniyet güçlerinin iddiaları dışında hiçbir somut delil bulunmayan altı çocuk 20’şer yıl ceza aldı, yani toplamda 120 yıl…

Her gün bu haberleri duyan ve bir şekilde bu gösterilere katılmış, ceza alacağından korkan bir çocuk sizce ne yapacaktır?

Hükümet, TMK’yı bu hale getirirken hem kendi başına hem de bu çocukların başlarına ne işler açacağını iyi görmeliydi ama görmezden geldi.

Şayet muhalefet partilerinin körlüğüne bu çocukları kurban etmeye devam ederse vebali ağır olur, bu iyi anlaşılmalı.

Platform Haber

Bir cevap yazın