Darbe toplantısına katılan 16 komutana mahkeme yolu

Orgeneral Saldıray Berk’in 1 numaralı sanık olarak yer aldığı Erzincan’daki Ergenekon soruşturması genişliyor. 3. Ordu nezdinde 2009’da yapılan ‘darbe toplantısı’yla ilgili ayrıntılar da netleşiyor. Avukatlara dağıtılan iddianamenin ek klasörlerinde, toplantıya katılan 16 komutan tek tek sıralanıyor. Belgelere göre, 2011 seçimlerinden sonra müdahale hazırlıklarının tartışıldığı seminere Tunceli ve Erzurum jandarma bölge komutanları, Tunceli, Elazığ, Bingöl, Muş, Ardahan, Ağrı, Kars, Erzurum, Erzincan il jandarma komutanları ile Genelkurmay’dan bazı rütbeliler katıldı.

Savcılar, adı geçen komutanların ifadesinin alınmasını da kararlaştırdı. Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal’ın hazırladığı ilk iddianamede yer alan ve ek klasörlere de giren belgelerde bu komutanlar için şüpheli/tanık sıfatı kullanıldı. Ancak savcıların özel yetkilerini kaldıran HSYK kararı, ifade sürecini durdurdu. Saldıray Berk gibi diğer komutanların da ifadesinin alınması işlemi gerçekleştirilemedi.

Zaman, konuyu 8 Mart’ta ‘Darbe toplantısında 16 komutan, 2 başsavcı’ manşetiyle gündeme getirmişti. Delil klasörleri bu bilgileri doğrularken, mahkeme sürecinde ilgili komutanların ifadeye çağrılması bekleniyor. Soruşturmanın devam ettiğinin anlaşıldığına dikkat çeken emekli Başsavcı Reşat Petek, “Yeni çıkacak delillere göre komutanlar sanık veya tanık sıfatıyla ifadeye çağrılabilir.” diyor. Emekli Savcı Gültekin Avcı’ya göre de, darbe toplantısına dair tanık ifadeleri, soruşturmanın devam etmesi gerektiğini gösteriyor.
Kaynak: Zaman

Bir cevap yazın