Türkiye-İsrail-Suriye hattında yeniden hareketlenme sinyali

Türkiye’nin, işgal gücü İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği katliam sonrası tıkanan Tel Aviv-Şam dolaylı görüşmelerini yeniden başlatabileceğine dair sinyaller geliyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun hafta sonu Suriye’ye gerçekleştirdiği ziyaretin hemen ardından önceki gece korsan devlet İsrail’in Başbakan Yardımcısı Silvan Şalom’dan, “Türkiye’nin arabulucu olmasından memnuniyet duyarız.” açıklaması geldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da dün Tel Aviv’in zaman zaman olumlu sinyaller verdiğini ve bunun değerlendirileceğini belirtti. Dışişleri yetkilileri ise arabuluculuk konusunda İsrail’den resmi talep gelmesini bekliyor. Ancak İsrail işgal yönetiminden dün yapılan ikinci bir açıklamada, dolaylı görüşmelerin yeniden başlamasına yönelik bir karar alınmadığını, karar aşamasında olunduğu bildirildi.

Zaman Gazetesi’ne bilgi veren üst düzey bir kaynak ise “Müzakerelerin başlaması noktasında bugünlerde bir hareketlenme bekleyin.” dedi. Temaslarını Al Hayat gazetesine değerlendiren Davutoğlu da görüşmelerin Türkiye’nin aracılığıyla yeniden başlaması konusunda, “çok iyimser” olduğunu belirtirken, bunun için “sahnenin hazır olduğunu” kaydetti.

ŞALOM: MEMNUNİYET DUYARIZ

Siyonist İsrail tarafından en net açıklama Başbakan Yardımcısı Silvan Şalom’dan geldi. Önceki gece BM’de konuşan Şalom, Türkiye’nin arabuluculuğuna kendilerinin itirazı olmadığını, tam tersine memnun olduklarını dile getirdi. “Türkiye, İsrail’in iyi dostuydu ve hâlâ da iyi dostu.” diyen Silvan Şalom, Türkiye’nin arabuluculuğunu memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Zaman’a değerlendirmede bulunan Dışişleri kaynaklarına göre “İsrail, her kafadan ses çıkan bir ülke” olduğu için resmi talep gelene kadar Ankara temkinli pozisyonunu koruyacak.

Platform Haber, Zaman

Bir cevap yazın