Başörtülü öğrencilerin aileleri ortak hareket etme kararı aldı

Hamravat İlköğretim Okulu’ndan sürgün edilen Ece Nur Özel’in babası Murat Özel, Yenişehir İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi Sebiha Alaş’ın babası Necmettin Alaş, Şair Sırrı Hanım İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi Büşra Ayata’nın babası Sezai Ayata ve İnönü İlköğretim Okulu 6’ncı sınıf öğrencisi Sema Gökdemir’in babası İbrahim Gökdemir, Özgür-Der Diyarbakır Şubesi’ni ziyaret etti. Özgür-Der Diyarbakır Şubesi başkanı Serdar Bülent Yılmaz ve yönetim kurulu üyesi Metin Demir’in hazır bulunduğu ziyarette, direnişçi öğrencilerin velileri, başından beri kendilerini yalnız bırakmayan Özgür-Der’e desteklerinden dolayı teşekkür ederek, daha fazla destek için başvuruda bulunmak istediklerini ifade ettiler. Ziyarette, çocuklarının karşılaştıkları ayrımcılık hakkında bilgi verdiler.

Yeni bir mücadele kardeşliği doğuyor

Başörtülü küçük direnişçilerin velilerinden Ece Nur’un babası Murat Özel, Ece Nur’un sürgün gönderildiği okulda mağduriyetinin devam ettiğini, kızının eski okul ve arkadaşlarını özlediğini ve sürgün edildiği okula gidip gelirken çeşitli zorluklarla karşılaştıklarını söyledi.

Direnişe yeni katılan öğrencilerin velileri de çocuklarının kendi istekleriyle başlarını örtüklerini, bu tercihlerinin gereği olarak gittikleri okullarında öncellikle tecrit edildiklerini ve ardından sürgüne zorlandıklarını ifade ettiler.

Sıcak bir ortamda geçen ziyarette, direnişi başlatan ve ilköğretimdeki başörtüsü mücadelesinin simgesi haline gelen Ece Nur’un babası Murat Özel, başörtülü okula giderek Ece’nin mücadelesine omuz veren küçük öğrencileri ve babalarını tebrik ederek, karşılaştıkları zorluklar ve edindiği mücadele deneyimini onlarla paylaştı.

Direnişe yeni katılan veliler de, Ece Nur ve ailesinin onurlu bir mücadele verdiklerini, bunun yaygınlaştırılması gerektiğini ve keyfi olarak uygulanan yasak tamamen ortadan kalkana kadar sürekli eylemlilik ve mücadele etme gereği üzerinde durdular.

İlköğretime Sıçrayan Zorbalık

Ece Nur Özel, Diyarbakır merkez Hamravat İlköğretim Okulu’nda başörtüsü taktığı gerekçesiyle önce sınıf arkadaşlarının gözleri önünde sınıftan çıkarıldı. Neye uğradığını anlayamayan Ece’ye ikinci şok, ikna odalarına alınmak oldu. Yasakçılara taviz vermeyen küçük Ece’ye tutanak imzalatılmak istendi. Bu da olmayınca “zorunlu eğitim ilkesi” ihlal edilerek Vali Nafiz Kayalı Yatılı İlköğretim Bölge Okuluna sürgün edildi.

12 yaşındaki Ece Nur’un mağduriyeti devam ederken, Büşra Ayata, Sebiha Alaş, Sena Nur Gökdemir ve Ece Nur’un sınıf arkadaşı Feyzan Atlı’nın katılımıyla sorun yaygınlaşarak farklı bir boyut kazandı.

Öte yandan Osmaniye Mehmet Akif İlköğretim Okulu 7’inci sınıf öğrencisi Zeynep Sak’ın da, başörtüsünden ötürü okul yönetimi tarafından önce tehdit edildiği sonra okuldan kovulduğu ortaya çıktı.

Kaynak: Islah-Haber

Bir cevap yazın