Darbeci Baro’dan başörtülülere hakaret

İstanbul Barosu, Kadınlar Günü açıklamasında başörtülülere hakaret etti. Ergenekoncuları, Balyozcuları ve Kafesçileri savunmaya vazife bilen İstanbul Barosu; kadınlarımızın örtünmesini “kafese girmek” olarak tanımladı, başörtülü kadınlarımızın toplumdan tecrit edildiğini de iddia etti. İstanbul Barosu Başkanlığı; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayınladığı basın açıklamasında, “Laik Cumhuriyetin büyük çaba ve özverilerle; tecrit edildikleri kafesler arkasından çıkarmaya uğraştığı kadınlar, bugün yeniden örtünmeye, eve yönlendirilmeye çalışılmaktadır” ifadelerini kullandı. İstanbul Barosu Başkanlığı, kadınlarımızın örtünmesini “kafese girmek” olarak tanımlayıp başörtülü kadınlarımızın toplumdan tecrit edildiğini iddia ederken, namus kavramının kadının bedeni ile özdeşleştirilmesini ise eleştirdi.

Kadınların örtünmesi Baroya dert oldu!

İstanbul Barosu Başkanlığı’nın açıklamasında; şöyle denildi:

“Laik Cumhuriyetin büyük çaba ve özverilerle; tecrit edildikleri kafesler arkasından çıkarmaya uğraştığı kadınlar, bugün yeniden örtünmeye, eve yönlendirilmeye çalışılmaktadır. Kadının hala siyaset alanında, yerel yönetimlerde, mülki yönetimlerde adı yoktur.”

Her ortamda başörtülüleri kovmayı görev addeden, hukuku askeri emir-komuta zincirine bağlamaya çalışan darbeci zihniyetin yancılarından bu tür ifadeler duymak hiç şaşırtıcı değil doğrusu…

Aklı kafeste tıkılı kalanların, herkesi kafeste görmesinden daha doğal ne olabilir?

Kaynak: Vakit

Bir cevap yazın