YÖK’ün yeni örtü kararı; ne evet ne de hayır, top üniversitelere atıldı!

YÖK, sınava şapkalı girdiği için sınıftan çıkarılan öğrencinin şikayeti üzerine görüş bildirdi. Şapkalı ders için ne evet ne de hayır diyen YÖK, ‘Öğrenci sınıftan çıkarılmaz, tutanak düzenlenir’ diyerek topu üniversite yönetimlerine attı. Böylece başörtüsü yasağı faili meçhul bir şekilde ve sorumluluğu hep başkalarına atılarak devam ettirilmiş oluyor.

Sınıfa başını ve boynunu tamamen kapatan şapka ile giren ve dersin hocası tarafından sınıftan çıkarılan tıp fakültesi öğrencisi Zeynep Nur İncekara’nın, ‘eğitim hakkım engellendi’ iddiasıyla Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı’na yaptığı şikayette, YÖK kararını verdi. YÖK kararında, öğrencinin sınıftan çıkartılamayacağını savunarak, tutanak tutulması gerektiğini belirtti.

AKŞAM Gazetesi tarafından da duyurulan söz konusu şikayet üzerine Başbakanlık şikayetin değerlendirilmesini istedi. Talep üzerine konuyu araştıran YÖK, 8 Mart 2010 tarihinde Başkanvekili Ömer Demir imzası ile İncekara ve İnsan Hakları Başkanlığı’na yanıt gönderdi. YÖK’ün yanıtında şapkalı eğitime ne ‘hayır’ ne de ‘evet’ denildi. İstanbul Üniversitesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden de görüş alınarak verilen yanıtta, öğretim üyesinin derse şapkalı giren öğrencileri uyardığı ve dışarı çıkardığı hatırlatıldı. YÖK’ün yazısında, konunun Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Akademik Kurulu tarafından da değerlendirildiği belirtilerek şöyle denildi:

‘…Fakülte Akademik Kurul’dan edinilen bilgilerde, ‘öğrenciler derse girmişse çıkartılamayacağı, öğretim üyesinin derse devam edeceği, gerekirse tutanak tutup dekanlığa bildireceği’ yönünde uygulama yapıldığı ve öğrencilerin derslere devam ettiği ifade edilmiştir…’

YÖK bu yazı ile üniversite yönetimlerinin derslere başını örterek giren öğrencilere ne gibi uygulama yapacağı mesajını da iletmiş oldu. Yazıya göre, örtüyle derse giren öğrenciler de sınıftan çıkarılamayacak, bu öğrenciler hakkında sadece tutanak düzenlenebilecek.

Kaynak: Akşam

Bir cevap yazın