Akyazı (132) Ece Nur’lar çoğalıyor, sessiz kalmayın!

Türkiye’de askeri vesayetten kurtulma mücadelesi veren sivil siyaset kurumu, yargı monarşisi ile uğraşırken Müslüman halkın inanç özgürlüğüne yönelik ihlaller çeşitli şekillerde devam etmektedir. Din özgürlüğü ihlalleri ve başörtüsü yasağı vakalarında yeni gelişmeler yaşanmaya devam etmektedir. Antalya Sirene Golf Otel’de namaz kılan 7 personelin hedef haline getirildiği, personel namaz kılmaya devam edince iş yükünün artırıldığı ve ahlak dışı ifadelerin yazılı olduğu tişörtleri giymeleri için baskı yapıldı bildirilmiştir. Kiler ve soğuk hava depolarında bile namaz kılmanın yasaklandığı otelde baskıya, tacize ve iş yüküne dayanamayan personelin bir kısmı kendiliğinden işi bırakmak zorunda kalırken, birçoğunun da işine son verildiği rapor edilmiştir.

Son günlerde 28 Şubat post-modern darbe sürecinde mağdur olan siyasetçiler ve akademisyenlerin açıklamaları basına yansımaktadır. Bunlardan biri olan yazar ve edebiyat araştırmacısı Prof. Dr. İskender Pala, TSK’da 1996’da YAŞ kararları ile ihraç edilene dek 15 yılda yaşadıklarını anlattığı kitabında, “Bizim ‘suçumuz namaz kılmamızdı, eşimizin başörtülü olmasıydı” ifadelerini kullanmıştır.

Yine alınan bilgilere göre Şanlıurfa’da inançları gereği kızlarını başörtüsüz okula göndermek istemeyen ailelere 680 TL para cezası kesilmiştir. Diyarbakır Hamravat İlköğretim Okulu’nda başörtüsü taktığı gerekçesiyle küçük yaşta ikna odalarına alınan ve sürgün edilen 12 yaşındaki Ecenur Özel’in mağduriyeti devam ederken, başörtülü okula gitmek isteyen iki kız öğrenci daha yasakçı zihniyetin baskılarına maruz kalmışlardır. Şair Sırrı Hanım İlköğretim Okulu 8’inci sınıf öğrencisi Büşra Ayata ile Yenişehir İlköğretim Okulu 8’inci sınıf öğrencisi Sebiha Alaş adlı öğrenciler okula başörtüsüyle gitmek isteyince okul yönetimleri tarafından önce başlarını açmaları için ikna edilmeye çalışılmış, öğrenciler başlarını açmayınca okul yönetimleri bu kez tecrit ve sürgün etme yoluna gitmişlerdir.

Görüleceği gibi dini özgürlük alanında yaşanan olaylara bakıldığında ihlaller ve kısıtlamalar aynen devam etmektedir. Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu olarak hükümetin biran önce bu konudaki istismar, yasak ve engellemeleri ortadan kaldırması için daha fazla çaba harcaması gerektiğine inanıyor ve Müslümanlara yönelik aşağılayıcı ve rencide edici uygulamaların son bulmasını diliyoruz.

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu

Mazlum-der Akyazı Şube Başkanı

Burhan ÇİMŞİT

Bir cevap yazın