Kocaeli (256) CHP yasağı genişletiyor

Mücadeleyi bir mektebe çeviren ve bu meydanlarda yıllardır hak ve adalet adına yapılan her türlü haksızlığa karşı durup, atılan her türlü olumlu adımı destekleyen kardeşlerimizi direniş mektebi adına buradan selamlarız!

Sosyal devlet olgusundan son derece uzak, hak ve hukuk adına yeni fecaatların yaşandığı bu ülkede bir haftayı daha geride bıraktık. “Hukuk”u kendine göre eğip büken “Anayasa ve kanun önünde eşitlikten” dem vuranların, kayda geçen garip icraatlarına her gün bir yenisi ekleniyor. Bu ülke insanlarının başına çöreklenerek, ülkenin huzur ve refahı için dar ve sıkıntılı günlerde çağrıda bulunan ülke yöneticileri, yaşarken ikincil insan olarak gördükleri kesime istediği nispette imkan tanıyabileceğini beyan etmektedirler. Bir ferdin, diğer ferde göre eşitliği, hakim zihniyete boyun eğme ve ona nispetle bir yaşam tarzı sergilemesiyle doğru orantılı görülmektedir. Yasağı el altından destekleyenler ,iç ve dış güçlerin yanında, elinden geleni ardına koymamaktadır.

Geçtiğimiz günlerde CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi, başörtüsü yasağını genişleten bir uygulamaya imza attı. Belediye otobüslerinden indirimli yararlanmayı sağlayan öğrenci ve öğretmen kartlarına başörtülü fotoğraf verenlerin başvurusu kabul edilmedi. Açıköğretim Lisesi 11. sınıf öğrencisi Zeynep Akçakaya , kişiye özel elektronik öğrenci kartı almak için ESHOT Genel Müdürlüğü’ne internet üzerinden yaptığı başvuruya “Fotoğrafınız uygun olmadığından kart basılamadı.” şeklinde cevap geliyor. Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Büşra Şahin de İzmir Belediyesi’nin mağdur ettiği öğrencilerden. Şahin de aynı şekilde okulunun bulunduğu Manisa’da öğrenci kartı alırken başörtüsüyle ilgili sıkıntı yaşıyor.

Bir yanda, yasağı aşikarane destekleyen siyasi gruplar diğer yanda ise “Türkiye’nin daha önemli sorunları var!” diyerek meseleyi rafa kaldırma hali! Hak ve özgürlük mücadelesi yürütenler, bu kesimlerin oyununa gelmeyecektir. Bu minvalde de yasağa taraf olanlar ve ellerinde imkan ve yetki bulunup da, bunu değerlendirmeyenleri yargılamayı bilecektir. Bugün gelinen noktada hak savunucularına bu mesele üstünden pazarlık yaptırılıyormuş gibi bir durum hasıl olmuştur. Şapkalı sınavlara katılan öğrenciler hakkında yetkililer işlem yaptırma gayreti içinde olurken , YÖK ‘de sadece görüş beyan etmekle yetinmiştir. Tesettürün tartışmaya açılması sonrasında, mesele şapka meselesiymiş gibi bir noktaya getirilmektedir. Mesele ne şapka meselesi, ne de bağcıktır. Mesele Müslüman Kadınların onur ve şerefleri ile bu topraklarda özgürce yaşayabilme meselesidir. Bu, elde edilinceye kadar da mücadele devam edecektir. Omuz verdiğiniz için, hepinize teşekkür ediyoruz…

KOCAELİ GÖNÜLLÜ KÜLTÜR TEŞEKKÜLLERİ adına
MAZLUMDER Kocaeli Şubesi Üyesi
Halil DEMİR

Bir cevap yazın